جلوگیری از ورود دختران محجبه فرانسوی به مکاتب در سال تعلیمی جدید

  • انتشار: ۱۴ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 151977

مکتب‌ها در فرانسه در نخستین روز سال جدید تعلیمی ده‌ها تن از دختران را که لباس «عبایه» پوشیده بودند پس به خانه فرستادند.

حکومت آلمان تاکید دارد که این پوشش با قواعد سکولار حاکم در این کشور در تضاد است.

وزیر آموزش و پرورش فرانسه امروز سه شنبه به فرستنده «بی‌اف‌ام» گفت ده‌ها دانش‌آموز دختر که با وجود ممنوعیت پوشیدن عبایه با این لباس به مکتب حاضر شدند، به دلیل خودداری شان از برداشتن این لباس، پس به خانه فرستاده شدند.

عبایه یک لباس فراخ است که از شانه‌ها تا پاها را می‌پوشاند و برخی زنان مسلمان آن را می‌پوشند. ماه گذشته حکومت فرانسه پوشیدن این لباس در مکاتب را ممنوع اعلام کرد.

حکومت فرانسه در توجیه این تصمیم خود گفته است که عبایه نشان‌دهنده تعلقیت دینی است و براساس یک قانون که در سال ۲۰۱۴ تصویب شد، پوشیدن لباس‌هایی که تعلقیت دینی را نشان بدهند در مکاتب ممنوع است.

گابریل اتال، وزیر آموزش و پرورش فرانسه گفت که روز دوشنبه در نخستین روز سال جدید تعلیمی حدود ۳۰۰ دختر با پوشیدن عبایه به مکاتب حضور یافتند و ۶۷ تن آن‌ها به دلیل خودداری از برداشتن این لباس پس به خانه فرستاده شدند. او افزود که اکثریت این دختران موافقت کردند که لباس عبایه را در مکتب بردارند.

اتال گفت که نامه‌ای به دخترانی که از برداشتن عبایه خودداری کردند داده شد تا آن را به والدین خود برسانند و در آن گفته شده است که «سکولاریسم محدودیت نیست، آزادی است.»

وزیر آموزش فرانسه توضیح داد که اگر دختران به پوشیدن عبایه پافشاری کنند، «دیالوگ جدیدی» صورت خواهد گرفت.

براساس قانون سکولاریسم سال ۲۰۰۴، پوشیدن نشانه بزرگ صلیب، کلاه یهودی‌ها (کیپا) و روسری اسلامی قبلاً در مکاتب منع شده بود.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *