جامعه مرده

  • انتشار: ۴ سنبله ۱۴۰۰
  • سرویس: دیدگاهگوناگون
  • شناسه مطلب: 119519
افغانستان

آنچه اکنون در کشور ما جریان دارد یک فاجعه بشری است. درباب رخداد این فاجعه علل/دلایل گوناگون سیاسی و استخباراتی داخلی و خارجی را می توان فهرست کرد.

افزون بر آن ها، این که رئیس جمهور یک کشور فقط به فکر نجات خود و دزدیدن بیت المال است؛ سیاستمدران و دولتمردان در سخت ترین شرایط فقط به فکر امتیازات سیاسی و اقتصادی خود اند؛ فعالان اجتماعی و مدنی در عرصه حقوق انسانی منفعل و فاقد ابتکار اند؛ نیروهای امنیتی به علت فقدان مدیریت سالم و خیانت های آشکار انگیزه خود را از دست داده اند؛ توده های مردم هم چون تکه های ابر به هرسوی پراکنده و خود ارادیت خود را از دست داده اند؛ و….

در مجموع وضعیت اسفبار و تکان دهنده ای که اکنون در آن غرق هستیم و جهانیان نیز بصورت غیرانسانی یا نظاره گر مرگ سیاه ما استند و یا سودجویانه ماهی مورد نظرخود را صید می کنند، نشان از آن دارد که جامعه ما “مرده” است. انسانیت، اخلاق، حمیت، نوع دوستی، عزت، ارداه و هدف در آن کاملا مرده است. اگر چنین نبود، این سیل جمعیت میدان هوایی کابل که صدها فاجعه و رسوایی را در خود نهفته دارد، چنانچه در یک انسجام و اراده هدفمند غرض تعیین سرنوشت خود فقط برای چند ساعت یا روز در مرکز کابل اجتماع می نمودند، قادر می شدند که خواست و اراده خود را برجامعه بین المللی و جناح های درگیر از جمله طالبان بقبولانند. اما متاسفانه بخاطر نبود اراده و همدلی، و انگیزه هرکس به فکر خویش، هر یک از ما لقمه راحت الحلقوم فاجعه شده ایم.

عبدالشکور اخلاقی

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *