جابجایی مهره‌ها

  • انتشار: ۱۷ سنبله ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 94302

در بسیاری از بازی‌های ورزشی، جابجایی افراد و مهره‌ها در دقایق حساس، نقش تعیین‌کننده‌ای در بُرد و باخت بازی دارد. گفتگوهای صلح هم از این همین قاعده پیروی کرده و این قدرت و مهارت افراد است که می‌تواند پیروزی را برای تیم خودش رقم بزند.

گروه طالبان در واپسین دقایق آغاز نشست‌های بین‌الافغانی، از همین اصل استفاده کرده و مهره‌هایش را جابجا کرد. با این اقدام طالبان، ماهیت مذاکرات صلح از مباحث دیپلماسی به مجادله تغییر کرد. ترکیب تیم جدید طالبان که در رأس آن مولوی عبدالحکیم قرار گرفته است، تیم مناظراتی است. او قدرت بالای در مجاب کردن حریف دارد و به تنهایی می‌تواند هیئت اعزامی از افغانستان را محکوم کند.

طالبان با چیدمان و چینش جدید در ترکیب تیم مذاکراتی خود که بدون مشاوره‌ی متحدان خارجی این گروه نبوده، عملاً برای ورود به کابل، گام برداشت. رویارویی تیم مذاکراتی طالبان و هیئت افغانستان، خبر خوشی برای ملت افغانستان نیست. بیشتر اعضای هیئت افغانستان، به گونه تشریفات و مصلحت تعیین شده‌اند.

هنوز یک شانس برای پیروزی هیئت افغانستان در مذاکرات بین‌الافغانی وجود دارد و آن این که ترکیب فعلی اعضای هیئت کابل به هم بخورد و چند تن از شخصیت‌های علمی با مهارت فن مناظره و با اشراف بر مسائل دینی، وارد تیم شوند و در غیرآن، شکست هیئت افغانستان در برابر تیم طالبان، حتمی است.
محمد مرادی