ثروتمندترین مردان خاورمیانه را بشناسید+ تصاویر

  • انتشار: ۲۱ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 91541

در گزارش زیر با ثروتمندترین افراد خاورمیانه آشنا خواهیم شد.

منطقه‌ی خاورمیانه به ثروت نفتی عظیمش در دنیا شهرت دارد. بعصی از ثروتمندترین افراد این منطقه چهره‌های آشنایی هستند، مثل محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی که به ولخرجی‌ها و نقش بحث برانگیزش در اقدامات ضد بشری عربستان سعودی مشهور است.

ولیعهد ۳۴ ساله‌ی عربستان سعودی طی سالیان ۵۰۰ میلیون دالر صرف یک کشتی تفریحی، ۳۰۰ میلیون دالر صرف یک قصر فرانسوی و ۴۵۰ میلیون دالر هم صرف یکی از تابلو‌های لئوناردو داوینچی کرده است. او کنترل بخشی از ثروت خاندان سلطنتی سعودی را در دست دارد که میزان آن تا ۱/۴ تریلیون دالر تخمین زده می‌شود و شرکت آرامکوی عربستان سعودی، باارزش‌ترین شرکت دنیا را دربرمی گیرد.

شاهزاده‌ی سعودی، اما علیرغم ثروت از قرار معلوم عظیمش، هیچ جایی در رتبه بندی میلیاردر‌های فوربس ندارد، چون هیچ کس نمی‌داند او دقیقاً چقدر ثروت دارد. در سال ۲۰۱۸، مؤسسه‌ی فوربس نام تمامی میلیاردر‌های عربستان سعودی که در فهرست سال ۲۰۱۷ آن وجود داشتند را به دلیل نبود شفافیت کافی در خصوص میزان ثروت شان حذف کرد. هیچ فردی از عربستان در فهرست میلیاردر‌های سال ۲۰۲۰ فوربس وجود ندارد، اما بلومبرگ نام سه شخص سعودی را در فهرست شاخص میلیاردر‌های خود قرار داده است.

النا ایانچوویچینا، اقتصاددان برتر سابق منطقه‌ی خاورمیانه و شمال آفریقا، در سال ۲۰۱۵ گفته بود چنین رتبه بندی‌هایی همه‌ی داستان را درباره‌ی ثروت در خاورمیانه بیان نمی‌کند.

ایانچوویچینا گفته بود: «خیلی مواقع به نظر می‌رسد که مقدار ثروتی که سران کشور‌های این منطقه برای خود اندوخته اند ناچیز نیست… وقتی ثروت سران این کشور‌ها را بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم تراکم ثروت در تعدادی از این کشور‌ها زیاد است، گرچه در بعضی از ثروتمندترین این کشور‌ها مثل قطر و حتی کویت این مسأله چندان تأثیری ندارد.»

او همچنین گفته بود شهروندان بسیاری از این کشور‌ها ثروت خود را در کشور‌های موسوم به بهشت‌های مالیاتی مخفی می‌کنند و به تحقیقی مربوط به سال ۲۰۱۷ اشاره کرده بود که نشان می‌داد حکومت‌های استبدادی‌ای که منابع طبیعی غنی‌ای همچون نفت دارند، یعنی مانند آنچه در بسیاری از کشور‌های خاورمیانه وجود دارد، ثروت پنهان بیشتری در مقایسه با سایر کشور‌ها دارند.

با در نظر گرفتن این موارد فهرستی از ثروتمندترین افراد خاورمیانه بر اساس رتبه بندی‌های فوربس و شاخص میلیاردر‌های بلومبرگ تهیه شده است.

برای تهیه‌ی این فهرست، از تعریف فرهنگ لغت کمبریج از منطقه‌ی خاورمیانه استفاده شده که این کشور‌ها را دربرمی گیرد: سوریه، اردن، فلسطین، لبنان، عربستان سعودی، ایران، عراق، ترکیه، عمان، امارات متحده عربی، کویت، قطر، بحرین و مصر.

در ادامه با ثروتمندترین افراد خاورمیانه آشنا خواهیم شد.

۱۰- مراد اولکر

اولکر مدیر هلدینگ ییلدیز است که محصولات غذایی و نوشیدنی‌های غیر الکلی تولید می‌کند.

کشور: ترکیه

ثروت خالص: ۵ میلیارد دالر

سن: ۶۱

منبع ثروت: مواد غذایی

۹- یوسف علی موصالیم

یوسف علی مدیر گروه بین المللی لولو است که سوپرمارکت ها، مراکز خرید و هتل‌هایی در خاورمیانه، آسیا، آفریقا و انگلیس دارد.

کشور: امارات متحده عربی

ثروت خالص: ۵/۲۷ میلیارد دالر

سن: ۶۴

منبع ثروت: مواد غذایی و نوشیدنی، هتلداری

۸- ناصف ساویریس

ناصف ساویریس مدیرعامل شرکت اوراسکام است.

کشور: مصر

ثروت خالص: ۵/۵۸ میلیارد دالر

سن: ۵۹

منبع ثروت: صنعتی

۷- ماجد الفطیم

شرکت مشاوره املاک و خرده فروشی الفطیم که در دبی واقع شده، مراکز خرید و هتل‌هایی در خاورمیانه، پاکستان، گرجستان و ارمنستان دارد.

کشور: امارات متحده عربی

ثروت خالص: ۵/۹۷ میلیارد دالر

سن: نامعلوم

منبع ثروت: مشاوره املاک

۵- محمد الجابر

الجابر پایه گذار شرکتی واقع در لندن است که در حوزه‌ی هتلداری، مواد غذایی و مشاوره املاک فعالیت دارد. او بیشتر از ۵۰ ملک هم در انگلیس، فرانسه، مصر، اتریش و پرتغال دارد.

کشور: عربستان سعودی

ثروت خالص: ۷/۱۹ میلیارد دالر

سن: نامعلوم

منبع ثروت: خرده فروشی

۴- جان فردریکسن

فردریکسن سهام دار چند شرکت ترابری تجاری است که ناوگانی از کشتی‌ها و تانکر‌های نفتی دارند.

کشور: قبرس

ثروت خالص: ۷/۶۵ میلیارد دالر

سن: ۷۵

منبع ثروت: ترابری

۳- محمد العمودی

العمودی پایه گذار پریم، بزرگ‌ترین شرکت پالایش نفت سوئد است.

کشور: عربستان سعودی

ثروت خالص: ۸/۹۵ میلیارد دالر

سن: ۷۴

منبع ثروت: سوخت

۱- ولید بن طلال

شاهزاده‌ی سعودی پایه گزار هلدینگ کینگدم است که در حوزه‌های مشاوره املاک، هتلداری و بورس فعالیت دارد.

کشور: عربستان سعودی

ثروت خالص: ۱۴/۳ میلیارد دالر

سن: ۶۵

منبع ثروت: موارد مختلف


منبع: yjc