تونر صورت چیست و چه فوایدی دارد؟

  • انتشار: ۲۸ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 78105

اگر به پوست خود اهمیت می دهید حتما نام تونر صورت به گوشتان خورده است. برای بسیاری از مردم، مراقبت از پوست صورت به یک دغدغه  شبانه روزی تبدیل شده است. در کنار کرم ها و لوسیون هایی که برای پوست صورت مورد استفاده قرار می گیرد، تونر صورت هم بسیار ضروری است. اگر تمایل دارید با تونر صورت بیشتر آشنا شوید و ببینید چه سودی برای پوست دارد، با اطلس پلاس همراه باشید.

تونر صورت چیست؟

شماری از متخصصین پوست توصیه می کنند که به جای استفاده از ماسک های مختلف پوستی، از تونر استفاده نمایید زیرا که بسیار موثرتر از ماسک است. تونر صورت  پاکسازی پوست را به شکلی انجام می دهد که منافذ پوست از هرگونه آلودگی یا گرد و غباری پاک می گردد. شستن صورت با صابون و دیگر شوینده ها که به طور معمول پس از قرار گرفتن در معرض هوای کثیف صورت می گیرد نیز قادر نیست تأثیر تونر را داشته باشد زیرا صابون و دیگر شوینده ها نمی توانند به منافذ پوستی نفوذ نمایند.

تونر صورت

تونرها معمولا از محلول هایی که بر پایه آب هستند، تشکیل می شوند. آن ها حاوی مواد تشکیل دهنده فعالی مثل عصاره گیاهان یا اسانس های روغنی می باشند که بسته به نوع تونر، درصد آن ها تغییر می  یابد. اکثر تونرها آبکی می باشند اما مدل های ژلی و سرمی نیز در فروشگاه ها یافت می شوند.

هر نوع تونر صورت برای یک نوع پوست تولید می شود. شما مثل دیگر انواع محصولات آرایشی، می بایست تونری را بخرید که متناسب با ویژگی های پوستی شما باشد. اگر پوست شما چرب، مختلط یا خشک می باشد باید تونری را بخرید که مطابق با پوست شما باشد. با استفاده از یک تونر خوب، چربی پوست صورت شما متعادل شده و پوست تان شفاف و سالم می شود.

چه کسانی باید از تونر صورت استفاده کنند؟

تونر ویژه شخص خاصی نبوده و هر شخصی با هر نوع پوستی می تواند از آن استفاده کند. توصیه می شود تمامی افراد تونر صورت را در میان لوازم آرایشی و بهداشتی ضروری خود داشته باشند.

اما به کسانی که پوست هایشان همیشه چرب و روغنی می باشد، بیشتر توصیه می شود تا استفاده از تونر را در برنامه بهداشتی خود قرار دهند تا چربی بیش از اندازه و مزاحم پوست را از میان بردارد.

فواید استفاده از تونر صورت

تمیزی منافذ پوست: ذرات و آلاینده های معلق در هوا و همچنین کرم پودر، پنکیک و دیگر لوازم آرایشی در طول روز به منافذ پوست صورت نفوذ می نمایند و مانع تنفس آن می شوند. این ذرات حتی با شستن صورت نیز از بین نمی روند. تونر صورت می تواند به این منافذ وارد و آلودگی ها را از بین ببرد.

شفافیت پوست صورت: تونر صورت با پاک کردن منافذ پوست، موجب شفاف شدن پوست صورت می شود. هنگامی که از تونر استفاده می شود، چربی های ترشح شده از منافذ باز پوست نیز از بین رفته و منافذ جمع تر می شوند.

تنظیم pH پوست: شوینده  های صورت همانند صابون باعث تغییر میزان اسیدیته پوست می شوند اما تونر صورت به متعادل کردن آن کمک بسیاری می کند. در حقیقت اکثر شوینده ها و پاک کننده ها ویژگی قلیایی دارند و پوست را از حالت اسیدی طبیعی  آن خارج می  نمایند. این امر سبب می گردد برای تنظیم مجدد اسیدیته، چربی بیشتری ترشح شده و پوست چرب خواهد شد. اما تونر به سبب اینکه قلیایی نیست، مانع چنین مشکلی شده و اسیدیته را تنظیم می نماید.

آبرسانی به پوست: تونرها آبرسان پوست محسوب می شوند. آن ها رطوبت را به دام انداخته و نهایتا همچون یک لایه محافظ در برابر ذرات آلوده کننده و گرد و غبار از پوست محافظت می نمایند.

بسته شدن منافذ پوست: هیچ کرم بسته کننده منافذ پوستی به اندازه تونر موجب بستن و یا کوچک کردن منافذ پوستی نمی گردد. این ویژگی تونر مانع نفوذ آلودگی و ذرات معلق در هوا به منافذ پوستی می شود.

استفاده از تونر خانگی

شما می توانید به جای صرف هزینه های هنگفت برای پاکسازی پوست صورت در سالن های آرایش، تونر خانگی ویژه خود را بسازید. البته برای این کار می بایست بدانید که پوست صورت شما چه نوعی است.

اگر چندان نسبت به ویژگی های پوست خود آگاه نیستید ایرادی ندارد. تونر چای سبز متناسب با هر نوع پوستی است. برای تهیه این تونر یک فنجان چای سبز دم کرده و نصف قاشق چای خوری عسل به آن  بی افزایید. سپس آن ها را خوب هم زده و بگذارید این محلول سرد گردد. پس از آن سه قطره اسانس روغنی گل یاس اضافه نمایید و محلول را در یک بطری در بسته ریخته و در یخچال نگهداری نمایید.

اگر پوست تان نرمال تا چرب است بهتر است از سرکه سیب استفاده کنید. برای تهیه آن یک لیموی بزرگ را آبگیری کرده و یک قاشق غذاخوری سرکه سیب به آن بی افزایید. سپس دویست میلی لیتر آب معدنی به محلول اضافه کنید. این تونر را می بایست در محیطی خنکی همچون یخچال و در یک بطری در بسته که در معرض هوا نباشد، نگهداری نمایید. زیرا لیمو به نور حساس می باشد. از این تونر خانگی می بایست شب هنگام استفاده کرد.

تونر گل بابونه نیز برای آرامش و تسکین پوست بسیار توصیه می شود. برای تهیه این تونر صورت مقداری بابونه را مثل چای دم کرده و اجازه دهید تا خنک گردد. اکنون تونر شما آماده است به راحتی قابل استفاده می باشد.

شاید ندانید اما همین حالا هم شما در منزل خود یک تونر طبیعی دارید که می توانید از آن استفاده کنید. گلاب همان تونر خانگی شماست. گلاب با تقطیر گلبرگ های گل محمدی تهیه می گردد. پاکسازی پوست صورت با گلاب خیلی راحت تر و موثرتر از آن چیزیست که فکر می کنید. آنتی اکسیدانی که در این ماده وجود دارد تأثیرات مثبت زیادی روی پوست صورت برجای می گذارد. گلاب همچنین یک محلول طبیعی آبرسان برای پوست است و می تواند به راحتی منافذ پوستی شما را از شر ذرات مزاحم راحت کند.