توقف آزمایش واکسن چینی کرونا در برزیل به دنبال مرگ یک تن

  • انتشار: ۲۵ عقرب ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 98356

برزیل هفته گذشته آزمایش بالینی واکسن چینی کرونا را به دنبال مرگ یکی از داوطلبین شرکت کننده در آزمایش متوقف کرد. محققان می گویند مرگ این شخص ارتباطی به واکسن کرونای چین نداشته است.

مؤسسه ی بوتانتان که در شهر سائوپائولوی برزیل واقع شده، از سوم ماه جولای آزمایشات بالینی نمونه واکسن شرکت سینوواک چین را آغاز کرده بود.

اما با این حال سازمان نظارت بر سلامت برزیل دوشنبه هفته گذشته در بیانیه ای از وقوع «عوارض شدید جانبی» در روز ۲۹ اکتبر و توقف آزمایشات بالینی واکسن کرونای چین خبر داد.

دیماس کوواس رئیس مؤسسه بوتانتان به رسانه های داخلی برزیل از مرگ یک تن خبر داد اما گفت این اتفاق ربطی به واکسن چین ندارد.

کوواس گفت: «از آنجایی که در حال حاضر بیشتر از ۱۰ هزار داوطلب در این آزمایش با ما همکاری دارند، ممکن است شاهد مرگ برخی از آن ها باشیم. مرگ این شخص ارتباطی به واکسن ندارد و به همین دلیل حالا زمان توقف آزمایش ها نیست.»

این سازمان بیان کرد: «بر اساس اصول محرمانگی، شئون انسانی و اصل محافظت از شرکت کنندگان پژوهش ها، اطلاعات مربوط به داوطلبان تحقیقات بالینی باید محرمانه باقی بماند.»

«با توجه به توقف تحقیقات، به هیچ داوطلب جدیدی نباید واکسن تزریق شود.»

بیش از ۸۰ کشته بر اثر طوفان در آمریکا

شرکت سینوواک چنین در بیانیه ای که روز چهارشنبه در وبسایت خود منتشر کرد، اعلام کرد واکسن تولیدی آن نقشی در این اتفاق نداشته است.

در این بیانیه آمده: «ما متوجه شدیم که رئیس مؤسسه بوتانتان معتقد است که این عوارض شدید جانبی ارتباطی به واکسن ندارد.»

«ما از بی خطر بودن این واکسن اطمینان داریم.»

مؤسسه بوتانتان قرار است یک نشست خبری در این زمینه برگزار کند.

خبر توقف واکسن کرونای چین کمی پس از آن منتشر شد که شرکت آمریکایی فایزر اعلام کرد واکسن کرونایی که با همکاری شرکت آلمانی بایون تک ساخته، ۹۰ درصد مؤثر است.

واکسن آزمایشی شرکت سینوواک یکی از چندین واکسنی است که چین آن ها را برای استفاده ضروری تأیید کرده و روند واکسینه کردن کادر درمان اصلی این کشور و خانواده های آن ها از چند هفته ی قبل آغاز شده است.

منبع: روزیاتو

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟