انگشتر تورمالین و خواص بی نظیر آن

  • انتشار: ۴ ثور ۱۳۹۹
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 84217

اگر بدانیم که تورمالین از ما در برابر نیروهای منفی حمایت کرده قلب ها را قوی می سازد، بدون شک در خرید یک انگشتر ساخته شده از تورمالین واقعی هرگز درنگ نمی کنیم. گفته شده این سنگ در روابط عشق و عاشقی معجزه می کند و سبب می شود صاحب آن به طور کلی با جنس مونث سازگارتر شود.

سنگ تورمالین دارای بلورهای شش وجهی و سختی ۷ تا ۷٫۵ می باشد که در رنگ های مختلف یافت می شود، همین تنوع رنگ سبب شده در گذشته آن را با سنگ های جواهر دیگر اشتباه بگیرند. مهم ترین ویژگی این سنگ جواهر تأثیر آن در امور متافیزیک و درمان چاکرا می باشد. نام این سنگ گوهر از یک قبیله سریلانکایی به نام سینهالی گرفته شده که به معنای «جواهری با رنگ های مخلوط و متنوع» می باشد. وقتی هلندی ها این سنگ را پیدا کرده آن را با خود به اروپا بردند نام تورمالین را برای آن انتخاب کردند.

تورمالین چیست؟

تورمالین برای اولین بار توسط فرانسیسکو اسپینوزا در سال ۱۵۵۴ در برزیل کشف شد. وی که برای بررسی زمردهای سبز به برزیل رفته بود هنگام بررسی ها این جواهر سنگ را پیدا کرد. سختی خوب و رنگ های مختلف سبب شده این کانی بهترین سنگ برای حجم تراشی باشد. نمونه های این سنگ که در موزه نگهداری می شود به خوبی ماندگاری آن را به اثبات رسانده است.

تورمالین
تورمالین

چینی ها قرن ها روی این سنگ ارزشمند حکاکی می کردند، چینی ها لیوان هایی از جنس تورمالین صورتی می ساختند و روی آن محتویات جالب و ظریفی حکاکی می کردند. گفته شده که بیوه زن امپراطور چین به رنگ صورتی این سنگ بسیار علاقه داشت. چینی ها با کشتی از سال ۱۸۶۰ به بعد رنگ صورتی این سنگ را از کالیفرنیا آمریکا با خود می آوردند. سختی این سنگ ۷ تا ۷٫۵ در مقیاس موس، وزن آن ۳٫۰۱ تا ۳٫۱۱ می باشد. پدیده فلورانس ضعیف بی رنگ، سبز مایل به آبی، زرد، سبز، آبی، قرمز ضعیف، قرمز، بنفش، صورتی، قهوه ای از دیگر ویژگی های این کانی ارزشمند است.

این گوهر سنگ دارای کانی های مرتبط به هم می باشد و کاتیون های موجود می تواند سبب تغییرات گوناگون در آن گردد. سیلیکات پیچیده بور، آلمینوم، منزیوم و آهن در ترکیب این کانی یافت می شود. الائیت و لیدیکواتیت و دراویت از انوع مختلف این کانی ست. چون شناسایی تک تک انواع این سنگ در آزمایشگاه کار دشواری ست به طور کلی تمام انواع آن را تورمالین می نامند. کانی بر اثر حرارت تولید شارژ الکتریسته می کند که دارای خواص الکتریکی ست. این سنگ در اسیدها حل نمی شود.

خواص تورمالین

تورمالین خواص منحصر به فردی دارد که استفاده از آن را در دنیا بسیار محبوب و رایج ساخته است. همان طور که گفته شده مهمترین خاصیت این سنگ اثری ست که در متافیزیک و درمان چاکرا می باشد. «آرام کردن اعصاب، افزایش قدرت تمرکز، درمان سرطان در مراحل  اولیه، درمان بیماری های قلبی، استحکام پیوند های خانوادگی و تقویت نظم و هماهنگی در خانواده ها، متعادل ساختن ارتعاشات خلق و خوی، افزایش حس بویایی و حفاظت از دارنده در برابر نیروهای منفی دنیایی» از دیگر خواص این گوهر سنگ می باشد. این سنگ ارزشمند که توصیه می شود همواره یکی از انواع آن را با خود داشته باشیم می تواند گردش خون را بهبود ببخشد، صاحب خود را از گزند حسادت ها در امان نگهدارد، ریه ها، حنجره، غده تیروئید، هورمون ها و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، بیماری های روانی را تسکین دهد، سرگیجه را درمان کند، سرخوردگی ها و ناکامی ها در ارتباطات و ناسازگاری های مشترک زوجین را از بین ببرد و قدرت بیان را تقویت کند. رنگ آبی این سنگ انسان را با جنس مونث سازگارتر می سازد، نشان صورت های فلکی فروردین و آبان است، برخی نازایی ها، بیماری های دستگاه تناسلی و عادت ماهانه در زنان را درمان می کند، رنگ سبز آن مسمومیت های خونی، بیماری های عفونی، کم خونی و مجرای لنفاوی را درمان می کند و نیروی عشق را در  انسان زنده می سازد.

طیف رنگ بی نظیر

همان طور که گفته شد تورمالین به دلیل سختی مناسب و رنگ های متنوعی که دارد در دنیا از محبوبیت خاصی برخوردار است و کار حجم تراشان را راحت کرده است. این سنگ از رنگ های قرمز پررنگ تا صورتی، سبز زمردی پررنگ تا زرد روشن و آبی پررنگ را دارا می باشد و از حیث طیف رنگ بی نظیر به شمار می رود. درست مانند خانواده گارنت، این گوهر سنگ نیز معادنی نزدیک به هم دارد و ساختار کریستالی تمام انوع آن یکسان است. این سنگ ارزشمند جدای از برخی تفاوت هها در ساختار شیمیایی در ترکیب اصلی مشترک است. با حرارت می توان ناخالصی های سوزنی شکل را از بین برد و به روشن تر کردن رنگ آن کمک نمود. به عبارت دیگر با حرارت می توان این سنگ را بهسازی کرد. وجود عنصر منگنز در این کانی باعث قرمزی و وجود عنصر تیتانیوم سبب رنگ صورتی در این سنگ شده است. عنصر آهن موجود در ترکیب این سنگ باعث خلق رنگ آبی گشته است.  

معادن مهم

تورمالین همان طور که گفته شد برای اولین بار توسط هلندی ها از ماداگاسار به اروپا برده شد. معادن مهم این سنگ در کشورهای ماداگاسکار، برمه، سریلانکا، برزیل، سیبری و کالیفرنیا واقع شده اند. در گذشته فرانسیسکو اسپینوزا هنگام جست و جوی زمرد سبز در برزیل به این سنگ برخورد و چینی ها هم با کشتی این کانی را از کالیفرنیا با کشتی با خود به کشورشان می بردند.

نوع بی رنگ این سنگ که به ندرت در جواهرات کاربرد دارد به شبه الماس معروف است. دلیل بی رنگی آن هم عدم وجود عناصر واسطه است. عناصر واسطه سبب ایجاد رنگ در سنگ ها می شود. معادن نوع بی رنگ این سنگ در جنوب غربی انگلستان، آمریکا و افغانستان قرار دارد. معادن اصلی نوع قرمز این سنگ که شبیه یاقوت قرمز است در برزیل واقع شده است. در برزیل هم معدن این سنگ یافت شده است. کانادا و استرالیا هم منابع این گوهر سنگ را دارا می باشند.

به هر صورت اگر شکست عشقی داشته اید یا احساس می کنید به همسرتان کم علاقه شده اید حتما به دنبال یک انگشتر از جنس تورمالین باشید.