توجیه پمپئو درباره علت تحریم شرکت‌های چینی

  • انتشار: ۱۴ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 90922

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز، علت تحریم برخی از شرکت‌های چینی را مخاطرات این شرکت‌ها برای امنیت ملی آمریکا و همچنین سرقت دارایی‌های معنوی و اَسرار تجاری شرکت‌های آمریکایی به دست شرکت‌های چینی عنوان کرد.

مجری فاکس نیوز گفت: ما امروز صبح (۱۳اسد) خبری را شنیدیم مبنی بر این که شرکت مایکروسافت برنامه‌های خود را برای خریداری شرکت «تیک تاک» به حالت تعلیق درآورده است. من می‌خواهم نظر شما (پمپئو) را نیز درباره این شرکت بسیار محبوب بدانم، زیرا این شرکت چینی نوعی نرم افزار برای گوشی همراه جوانان عرضه می‌کند تا آن‌ها بتوانند تصاویر ویدیویی خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

پمپئو گفت: این شرکت‌های نرم افزاریِ چینی که در آمریکا مشغول به فعالیت‌های تجاری هستند- چه «تیک تاک» و چه «وی چَت» باشند- که البته تعداد بی شمار دیگری نیز از همین نوع شرکت‌های نرم افزاری وجود دارند، این نوع شرکت‌ها در حال تغذیه مستقیمِ داده‌های ما به دولت چین هستند.

او افزود: ایالات متحده برای مدت‌های مدید می‌گفت اگر مردم از این نوع نرم افزار‌ها خوششان می‌آید و با آن‌ها سرگرم می‌شوند، یا برخی از شرکت‌ها می‌توانند از این طریق، درآمدی داشته باشند، ما هم اجازه می‌دهیم که این‌ها به فعالیت‌های خود ادامه دهند، اما رئیس جمهور ترامپ گفت دیگر بس است و ما این مسئله را درست خواهیم کرد. از این رو، وی (ترامپ) در روز‌های آتی در رابطه با طیف گسترده‌ای از موضوعات مرتبط با مخاطرات امنیت ملی (آمریکا) که از سوی نرم افزار‌هایی که با دولت چین مرتبطند، ایجاد می‌شود، اقداماتی صورت خواهد داد.

منبع: yjc