توافق مشترک افغانستان با سه کشور دیگر برای مبارزه با تروریسم

  • انتشار: ۱۴ اسد ۱۳۹۵
  • سرویس: بین المللتیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 14569

فرماندهان ارتش کشورهای افغانستان، پاکستان، چین و تاجیکستان در یک نشست مشترک در سین کیانگ چین بر تشکیل یک گروه مشترک برای مبارزه با تروریسم توافق کردند.

جنرال ‘قدم شاه شهیم’ رئیس ستاد ارتش، جنرال ‘راحیل شریف’ فرمانده ارتش پاکستان، جنرال ‘فنگ فنگویی’ رئیس ستاد ارتش چین و رئیس ستاد نیروهای مسلح تاجیکستان در نشست مشترک روز چهارشنبه در شهر ارومچی در منطقه سین کیانگ چین توافق کردند همکاری و تعامل در راستای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی به عنوان اصلی ترین تهدید منطقه، محور اصلی فعالیت های این گروه چهارجانبه باشد.

هر چهار طرف متعهد شدند که تمام توان خود را در مسیر همکاری های چهارجانبه برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه و به ویژه در چهار کشور عضو این گروه به کار گیرند.

تبادل اطلاعات، ظرفیت سازی برای مبارزه با تروریسم، برگزاری تمرین های مشترک در زمینه مبارزه با تروریسم و برگزاری دوره های آموزشی دراین زمینه از جمله دیگر موضوع های مورد توافق چهار کشور بود.

در این نشست همچنین توافق و تاکید شد که تمام تصمیم ها در حوزه فعالیت های این گروه چهارجانبه، بطور مشترک و جمعی و با مشورت هر چهار عضو آن اتخاذ شود.

علاوه بر این توافق شد که اقدام ها و فعالیت این گروه چهارجانبه در چارچوب مقررات و قوانین بین المللی و سازمان ملل از جمله ‘ضرورت احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورها و عدم تجاوز و مداخله در امور داخلی دیگر کشورها’ باشد.

چهار طرف در نشست افتتاحیه گروه چهارجانبه چین، پاکستان، افغانستان و تاجیکستان در ارومچی تاکید کردند که این گروه چهارجانبه مبارزه با تروریسم ‘علیه هیچ کشور یا نهاد بین المللی نیست’.

اعضای این گروه چهارجانبه جدید امیدوارند با این اقدام تازه، بتوانند مانع از رشد تروریسم و افراط گرایی در منطقه از جمله مانع از ظهور گروه های تروریستی و افراطی جدید شوند و با همکاری یکدیگر، امنیت و ثبات را به ویژه به افغانستان و پاکستان بازگردانند.

نظرات(۱ دیدگاه)

  1. […] تواÙÙ‚ مش… را در صفحه اصلی: […]

نظر شما چیست؟

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: