تنبل درختی این حیوان دوست داشتنی را بهتر بشناسید!

  • انتشار: ۲۳ حمل ۱۳۹۹
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 83042

تنبل درختی به دلیل کندی و آهستگی حرکاتش تنبل نام گرفت. تنبل ها شش گونه پستاندار هستند که به خانواده های دو انگشتی و سه انگشتی قابل طبقه بندی می باشند.

تنبل های درختی در مناطق جنگلی آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی زندگی می کنند. تنبل ها همان طور که از نام شان پیداست یکی از کندترین موجودات روی زمین هستند. اگر فیلم با صحنه های آهسته دیده باشید، می تواند تداعی کننده حرکات و حالات یک تنبل درختی باشد.

خصوصیات یک تنبل درختی

تنبل درختی موجودی بسیار کند و آهسته است. آنها بدنی بسیار نیرومند دارند و بیشترین سرعتی که آنها از خود نشان داده اند ۴ متر در یک دقیقه است.

تنبل درختی همان گونه که از اسمش پیداست تقریبا همه عمر خود را روی درخت ها می گذراند و فقط زمانی که نیاز به دفع ضایعات داشته باشد به زمین می آید.

تنبل درختی
تنبل درختی

در گذشته گونه هایی از تنبل ها بودند که بر روی زمین زندگی می کردند و جثه ای به اندازه یک فیل داشتند و دسته ای دیگر نیز در میان دریا زندگی می کردند که نسل هر دوی آنها منقرض شده است.

همان طور که گفته شد، تنبل درختی در دو خانواده زیستی طبقه بندی می شوند، یک دسته از آنها دو انگشت در پاهای جلویشان دارند و دسته دیگر سه انگشت دارند.

تنبل ها از نظر ما موجوداتی تنبل به نظر می رسند اما در حقیقت بسیار زیرک و زرنگ هستند. آهستگی یک تنبل هم به دلیل صرفه جویی در انرژی است وگرنه در هنگام حمله دشمن با چنان سرعتی فرار می کنند که باور کردن آن برای هر بیننده ای دشوار است.

این موجودات خسته دارای چنگال های بزرگ و خمیده ای هستند که به وسیله آنها همیشه از شاخه های درختان به شکل وارونه آویزان هستند و در همین حالت می توانند همه کارهای خود از جمله، غذا خوردن، خوابیدن، جفت گیری و به دنیا آوردن بچه را انجام دهند.

خلاف نظریه زیست شناس فرانسوی که آنها را پست ترین حیوانات روی زمین می خواند و ادعا می کرد که تنها وجود یک نقص دیگر می توانست این جانور را نابود کند باید گفت که تنبل درختی با تاریخچه ۶۴ میلیون ساله زندگی، خود را به عنوان نمادی از بقا در زمین شناسانده است. رمز موفقیت تنبل ها هم همین تنبلی آنها است.

خواب و خوراک تنبل درختی

این موجودات کند چیزی در حدود ۱۵ ساعت از شبانه روز را به خواب اختصاص می دهند و در مدت زمانی که در خواب هستند نفس کشیدن شان آرامتر از قبل انجام می شود و ضربان قلب شان نیز کندتر می شود.

تغذیه تنبل ها هم مانند حرکات شان خیلی دیر به دیر است، آنها فقط یک بار در هفته غذا می خورند و بقیه روزها را از شاخه های درختان آویزان هستند و یا روی زمین می نشینند.

معده این جانور به دلیل تغذیه خاص او دارای چهار قسمت است و به معده گاو شباهت زیادی دارد. غذای اصلی آنها برگ درختان است که در جنگل به فراوانی یافت می شود اما از آنجایی که برگ برخی از درختان سمی است و سلولز هم قند اصلی موجود در برگ درختان است هضم آنها کمی دشوار است به همین دلیل است یک تنبل درختی نیاز به یک معده چهار قسمتی دارد.

جدای از معده ی خاص این جانوارن، روده آنها نیز به هضم سلولز موجود در برگ های درختان کمک زیادی می کند. جالب است بدانید هضم شدن فقط یک برگ در معده این حیوان خسته شاید سی روز طول بکشد، زیرا اگر این عمل سریع تر از این زمان انجام بگیرد ممکن است کبد او دچار مسمومیت شود.

تولید مثل تنبل های درختی

تعداد این موجودات تنبل به شدت در حال کم شدن است. تنبل درختی ماده در طول عمر خود معمولا یک بچه به دنیا می آورد. البته اگر تنبلی نکنند و جنس مخالفی در اطراف شان باشد، در غیر این صورت بچه دار هم نمی شوند.

اگر فاصله جنس مخالف با آنها زیاد باشد از بچه دار شدن صرف نظر می کنند و ترجیح می دهند بچه ای نداشته باشند تا این که مصافتی را برای به وجود آوردن بچه طی کنند!

آنها برای به دنیا آوردن بچه شان نیازی به ساختن یک خانه یا لانه ندارند، بلکه تنبل ماده در هنگام تولد بچه اش از شاخه درخت آویزان می شود.

نوزاد تنبل به دلیل داشتن پنجه های قوی و محکمی که دارد در هنگام تولد سقوط نمی کند، بعد از این که به دنیا آمد تا ۹ ماه، همان گونه به مادر خود می چسبد و بعد از ۹ ماه می تواند روی پاهای خود بایستد.

دمای بدن تنبل

دمای بدن یک تنبل درختی بر خلاف دمای بدن دیگر پستانداران که ثابت است و روی ۳۷ درجه تنظیم شده است، بین ۲۸ تا ۳۲ درجه متغیر است.

پشم های موجود بر روی پوست این جانور به اندازه ای ضخامت دارد که برای گرم کردن خود نیازی به سوزاندن کالری نداشته باشد. در ضمن او برای گرم کردن می توان از گرمای خورشید نیز به راحتی استفاده کند.

دیگر خصوصیات تنبل خسته

این موجود دارای گردنی با ۱۰ مهره است، مهره های گردن او بیشتر از هر پستاندار دیگری است. به عنوان مثال انسان ها و زرافه ها ۷ مهره گردنی دارند.

درازای گردن یک تنبل به او کمک می کند تا بدون این که زحمت زیادی به خودش بدهد و تکان بخورد سر خود را تا ۲۷۰ درجه بچرخاند و از برگ هایی که در اطراف او هستند تغذیه کند.

روی بدن تنبل درختی یک ناودان قرار دارد که آب را درون خود جمع می کند و همین باعث شده است انواع گونه های جلبکی روی پوست او رشد کنند.

وجود همین خزه ها و گیاهان باعث می شود پوست بدن این جانور تنبل سبز رنگ به نظر برسد. تنبل درختی فقط یک پستاندار نیست، او نوعی ریزاکوسیستم است که به راحتی می تواند خود را با محیط اطرافش مطابقت دهد.

در خصوص این جانور خسته و آهسته خالی از لطف نیست اگر بدانید بر خلاف آنچه که ما در خشکی از یک تنبل می بینیم او در میان آب و مهارت شنا کردن استعداد فوق العاده ای دارد.