تمام فعالیت‌های حزب‌الله لبنان در آلمان ممنوع شد

  • انتشار: ۱۱ ثور ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 84809

به نقل از اسپوتنیک، سخنگوی وزارت کشور آلمان در حساب توئیتر خود با لحنی خصمانه، جنبش حزب‌الله لبنان را گروهی تروریستی اعلام کرد و خبر داد مقامات برلین تمامی فعالیت‌های این حزب را در خاک آلمان ممنوع کرده‌اند.

این سخنگو امروز در صفحه توئیترش نوشت: «هورست سیوفر، وزیر کشور آلمان، تمامی فعالیت‌های سازمان تروریستی شیعه حزب‌الله را در آلمان ممنوع کرد و در حال حاضر نیرو‌های امنیتی در چندین ایالت این کشور از همان ساعات اولیه صبح به مکان‌هایی که متعلق به حزب‌الله است یورش برده و افرادی را از اعضای این حزب بازداشت کرده‌اند.»

مقامات امنیتی آلمان مدعی هستند که حدود هزار و ۵۰ نفر از اعضای حزب‌الله در خاک این کشور فعالیت می‌کنند.

در دسامبر ۲۰۱۹، قانونگذاران آلمان قطعنامه غیرالزام‌آوری را تصویب کردند که از دولت این کشور می‌خواست فعالیت حزب‌الله لبنان را که بخشی از دولت این کشور نیز محسوب می‌شود در خاک آلمان ممنوع کند. احزاب دموکرات‌های آزاد و همچنین حزب سوسیال دموکرات که با حزب اتحادیه دموکرات مسیحی ائتلاف دارند از حامیان اصلی این قطعنامه بودند. این اقدام به منظور ممنوعیت فعالیت بازوی سیاسی حزب‌الله در آلمان و افزودن این گروه به لیست تروریستی اتحادیه اروپا انجام می‌شد. برلین پیشتر میان بازوی سیاسی و واحد‌های نظامی این جنبش تمایز قائل بود.

حزب الله یک حزب سیاسی و گروه مبارز لبنانی است که از حمایت جامعه مسلمانان شیعه و همچنین بسیاری از مسیحیان و مسلمانان سنی این کشور نیز برخوردار است. این گروه در اوایل دهه ۱۹۸۰ به هنگام اشغال جنوب لبنان به دست نظامیان رژیم صهیونیستی به عنوان یک نیروی دفاعی شکل گرفت و علیه اسرائیل دست به مبارزه زد.