تلاش چین برای حفاظت از ایران در برابر تهدید‌های آمریکا

  • انتشار: ۲۱ جوزا ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 87710

وانگ یی، وزیر خارجه چین در نامه‌ای به ۱۵ کشور عضو شورای امنیت و همچنین آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، تلاش‌های آمریکا علیه ایران را به دلیل خروج یکجانبه واشنگتن از توافق هسته‌ای و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مردود و غیرقابل قبول دانست.

وی در این نامه که به تاریخ هفتم ژوئن نوشته شده، اعلام کرد: آمریکا بعد از کنار کشیدن، دیگر عضوی از برنامه جامع اقدام مشترک توافق هسته‌ای نیست و هیچ حقی برای درخواست از شورای امنیت جهت فعال‌سازی مکانیسم بازگشت تحریم‌ها ندارد.

دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ به طور یکجانبه و علی‌رغم پایبندی ایران به تعهداتش در ذیل برجام از این توافق خارج شد و آن را یک «توافق بسیار بد» نامید. از آن پس دولت آمریکا سیاست فشار حداکثری را علیه ایران در پیش گرفته و تحریم‌های بسیاری را علیه نهادها، شخصیت‌ها و بخش‌های مختلف کشورمان اعمال کرده است.

تازه‌ترین تلاش دولت آمریکا در زمینه اعمال تحریم علیه ایران، در زمینه تمدید تحریم تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران است که در ماه اکتبر به پایان خواهد رسید. بر اساس یکی از بند‌های قطعنامه ۲۲۳۱ که از سال ۲۰۱۶ میلادی اجرایی شد، ایران تا پنج سال از خرید تسلیحات تهاجمی منع شده است. این بند از قطعنامه در اکتبر سال ۲۰۲۰ (اواخر ماه میزان ۱۳۹۹) منقضی می‌شود و پس از آن ایران امکان خرید جنگ‌افزار از دیگر کشور‌ها را خواهد داشت.

یک بند پیش‌بینی شده در برجام، تحریم‌های تسلیحاتی ایران را قابل تمدید می‌کرد و حالا با خروج آمریکا از این توافق واشنگتن حقی برای استفاده از این بند ندارد. چهره‌های دموکرات آمریکا ضمن انتقاد از ترامپ به دلیل خروج از برجام، تاکید کرده‌اند که اگر آمریکا از برجام خارج نشده بود اکنون احتمال تمدید تحریم‌های تسلیحاتی وجود داشت.

از سوی دیگر، جمهوری‌خواهان تلاش می‌کند با ارائه طرح حقوقی جدید نشان دهند که آمریکا با وجود خروج از توافق برجام از حقوق اعضای این توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران برخوردار است و از این طریق واشنگتن بر شورای امنیت سازمان ملل برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران اعمال فشار کند.

به نوشته باشگاه خبرنگاران، مقامات آمریکایی طی هفته‌های اخیر بار‌ها مدعی شدند که تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را به هر شکل ممکن تمدید خواهند کرد. این در حالی است کشور‌های دیگر عضو برجام همچون روسیه و چین بار‌ها مخالفت خود را با تمدید این تحریم‌ها اعلام کرده‌اند.