تلاش امریکا برای عادی‌سازی روابط عربستان و اسراییل طی ۶ ماه آینده

  • انتشار: ۲۸ ثور ۱۴۰۲
  • سرویس: بین المللسیاست
  • شناسه مطلب: 139151

نشریه امریکایی اکسیوس گزارش داده که این کشور برای عادی‌سازی روابط رژیم اسراییل و عربستان سعودی ظرف شش ماه آینده تلاش می‌کند.

نشریه امریکایی اکسیوس گزارش داده که دولت امریکا اقداماتی را برای عادی‌سازی روابط بین عربستان سعودی و رژیم اسراییل به جریان انداخته است.

این نشریه در گزارشی با عنوان «منابع دولتی گفته که دولت بایدن برای توافق صلح عربستان و رژیم اسراییل تا پایان سال فشار می‌ آورد» گفته است که دو مقام امریکایی آگاه گفته‌اند که کاخ سفید می‌خواهد در شش تا هفت ماه آینده و قبل از آغاز مبارزات انتخابات ریاست‌ جمهوری، توافق عربستان و رژیم اسراییل برای صلح را به دست آورد.

این نشریه همچنین افزوده: توافق عادی سازی بین عربستان سعودی و رژیم اسراییل با میانجیگری ایالات متحده به صلح در خاورمیانه کمکی موثر خواهد کرد و به احتمال زیاد عادی‌سازی روابط سایر کشورهای عرب و اسلامی را در پی خواهد داشت.

به نوشته اکسیوس، جیک سالیوان؛ مشاور امنیت ملی کاخ سفید، هفته گذشته با ولیعهد عربستان سعودی در جده دیدار کرده است.

آن‌ها علاوه بر موضوعات دیگر، در مورد امکان عادی‌سازی روابط عربستان و رژیم اسراییل نیز گفتگو کردند.

پس از این دیدار، چند مقام دیگر دولتی از جمله مشاوران جو بایدن؛ رییس جمهور امریکا به بیت‌المقدس سفر کردند و بنیامین نتانیاهو؛ نخست وزیر اسراییل را در جریان این دیدار قرار دادند. ‌‌

در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ؛ رییس جمهوری سابق امریکا، میانجی‌گری ایالات متحده به عادی‌سازی روابط رژیم اسراییل با چند کشور عرب به خصوص امارات متحده عربی و بحرین، از اعضای شورای همکاری خلیج فارس، منجر شد.

منتقدان جو بایدن او را به نادیده گرفتن نقش امریکا در خاورمیانه و تضعیف نفوذ آن کشور در منطقه متهم کرده بودند.

با روی کار آمدن آقای بایدن، روابط دو چطرف رو به سردی گذاشت. در ماه‌های اخیر نزدیکی روابط عربستان و چین توجه برخی منابع را به خود جلب کرده بود.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟