تعلیم، کار و آزادی حق شماست/ منحیث یک برادر در کنار شما ایستاده‌ام

  • انتشار: ۲۰ سنبله ۱۴۰۱
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 132911
احمد مسعود

یک سال پس از تعطیلی مکاتب دخترانه توسط طالبان، هفته گذشته چهار لیسه دخترانه در شهر گردیز، مرکز ولایت پکتیا و یک لیسه دخترانه در ولسوالی سمکنی این ولایت بازگشایی شدند.

پس از انتشار خبر بازگشایی این مکاتب، سخنگوی طالبان گفت که درباره این رویداد تحقیق می‌کنند و پس از آن، طالبان دوباره مکاتب مذکور را بستند.

بستن دوباره مکاتب اعتراض دانش‌آموزان پکتیا را در پی‌داشت. آنان دیروز در مقابل ریاست معارف پکتیا تجمع کرده و شعارهایی برای حق آموزش و بازگشایی مکاتب سردادند.

در پی تظاهرات دختران دانش‌آموز پکتیا، منابع گزارش دادند که طالبان شماری از دختران معترض و برخی مدیران لیسه‌های دخترانه را بازداشت و رئیس معارف این گروه در شهر گردیز را به قندهار احضار کرده اند.

احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت، می‌گوید که تعلیم برای دختران به معنای باور داشتن به آینده کشور است.

او با نشر ویدیوی تظاهرات دختران دانش آموز پکتیا، خطاب به آنان می‌گوید: «تعلیم، کار و آزادی حق شماست. من منحیث یک برادر در این مبارزه در کنارتان ایستاده‌ام و بدون شک پیروزی از آن ماست.»

مسعود می‌افزاید: «هیچ کس نمی‌تواند این حق را از شما بگیرد.»

پیش از یک سال می‌شود که گروه طالبان دختران بالاتر از صنف ششم را از آموزش محروم کرده است. این گروه به خواست مردم، سیاسیون، جامعه بین‌الملل و سازمان‌های مدافع حقوق بشر واقعی نگذاشته و بر بسته بودن مکاتب دخترانه تاکید می‌کند.

طالبان ۲۰ هزار معلم جدید استخدام می‌کنند

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟