تشکیل کمیته ۷ نفره برای تهیه دستورکار مذاکرات صلح

  • انتشار: ۲۰ جدی ۱۳۹۹
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 103925

دور دوم مذاکرات صلح بین طالبان و دولت از امروز (شنبه ۲۰ جدی) آغاز می‌شود، اما به گفته منابع شماری از اعضای تیم مذاکره‌کننده طالبان هنوز به قطر بازنگشته‌اند و در پاکستان حضور دارند.

منابع می‌افزایند که دو طرف همچنین گروه‌های کاری ۷ نفره را برای بحث درباره تعیین دستورکار مذاکرات انتخاب کرده‌اند، ترکیب گروه کاری طالبان مشخص نیست، اما گروه کاری دولت شامل حفیظ منصور، امین احمدی، شریفه زرمتی، باتور دوستم، ایوب انصاری و دو نفر دیگر است.

«هشت صبح» نیز نوشت که در نشست مقدماتی چهارشنبه هفته گذشته نیز تنها شهاب‌الدین دلاور، خیرالله خیرخواه، محمدنعیم و یک عضو دیگر طالبان تنها حضور داشتند و با توجه به حضور «شمار اندک» اعضای تیم طالبان احتمال دارد که نشست روز امروز یا به تاخیر بیفتد و یا با حضور شمار معدود اعضای طالبان پیگیری شود.

گروه‌های کاری تیم‌های مذاکره‌کننده دو طرف بحث‌ها روی تهیه دستورکار را ادامه خواهند داد و سپس نتیجه آن را به نشست عمومی دو طرف ارائه می‌کنند.

پیش از این نیز رسانه‌ها موارد پیشنهادی دو طرف برای تعیین دستورکار را منتشر کرده بودند.

بر اساس این گزارش‌ها، تیم دولت مسئله آتش‌بس را در اولویت قرار داده است، اما طالبان بر «نظام اسلامی»، «معارف اسلامی»، «شورای سراسری عالمان دین اسلام»، «معارف اسلامی» و «حقوق زنان و مردان در چارچوب نصوص و شریعت اسلامی» تمرکز کرده و آتش‌بس را در آخرین گزینه‌های خویش قرار داده است.