تشدید تنش ترکیه و یونان؛ اردوغان مجددا هشدار داد

  • انتشار: ۵ سنبله ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 93477

به نقل از اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه امروز به یونان درباره در پیش گرفتن مسیری که آن را «راه به سوی نابودی» نامید، هشدار داد.

اردوغان با گفتن اینکه ترکیه در دریای مدیترانه «هیچ امتیازی» به یونان نخواهد داد، به آتن درباره هرگونه حرکت تحریک آمیز هشدار داد و تاکید کرد آنکار آنچه را که «شایسته است» در دریای مدیترانه، اژه و سیاه تصاحب خواهد کرد.

رئیس‌جمهور ترکیه که امروز در مراسم گرامیداشت سالگرد پیروزی سلسله سلجوقی ترکیه بر امپراتوری بیزانس در سال ۱۰۷۱ سخنرانی می‌کرد در این باره گفت «آنچه را که مال ماست بر سرش مذاکره و مصالحه نمی‌کنیم … مصمم هستیم هر کاری که ضروری است را انجام دهیم. از همتایان خود می‌خواهیم که مراقب مسیر‌هایی باشند که راه را به سوی نابودی آن‌ها هموار می‌کند.»

اردوغان این اظهارات را پس از آن بیان کرد که یونان امروز اعلام کرد در دریای مدیترانه به همراه نیرو‌ی دریایی فرانسه، ایتالیا و قبرس در نزدیکی جزیره سرت یونان و جنوب قبرس سه روز تمرین نظامی مشترک انجام خواهد داد. این تمرینات از روز چهارشنبه (امروز) تا جمعه ادامه خواهد داشت.

وزارت دفاع یونان نیز امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد «قبرس، یونان، فرانسه و ایتالیا توافق کردند در منطقه مدیترانه شرقی در قالب یک مشارکت چهارجانبه حضور مشترک داشته باشند.» در ادامه بیانه این وزارتخانه آمده است «تنش‌ها و بی ثباتی در شرق مدیترانه باعث افزایش اختلافات درمورد موضوعات مربوط به فضای دریایی شده است.» در ادامه این بیانیه، یونان ترکیه را به نقض مکرر کنوانسیون حقوق سازمان ملل متحد در مورد قانون دریا متهم کرد و این امر را برای همکاری چهار جانبه برای «تقویت امنیت و ثبات در منطقه وسیع‌تر و تضمین آزادی ناوبری» ضروری دانست.

ارتش فرانسه نیز امروز حضورش در این تمرین نظامی را تایید و اعلام کرد سه جت رافائل و یک ناوچه در آن شرکت خواهند کرد.

یونان و ترکیه بر سر اکتشاف منابع نفت و گاز در دریای مدیترانه اختلاف نظر دارند. یونان منطقه‌ای را در شرق مدیترانه منطقه انحصاری خود می‌داند در حالی که ترکیه معتقد است تمامی کشور‌های همسایه آن منطقه حق استفاده از منابع آن را دارند، از این رو کشتی‌های حفاری خود را به آنجا اعزام کرده است.