آموزش تشخیص یاقوت اصل از انواع تقلبی و بدلی

  • انتشار: ۲۲ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 73720

تشخیص یاقوت اصل از نوع تقلبی، همانند دیگر سنگ‌های با ارزش کاری دشوار است. کاری است کاملاً تخصصی و نیازمند سالها تجربه و تخصص که فقط از عهدۀ کارشناسان آن برمی‌آید.

در این مقاله از خبرگزاری اطلس سعی شده تا مطالبی قابل استفاده برای شما در خصوص تشخیص یاقوت اصل از بدل ارائه شود. امید است به کارتان بیاید.

سنگ یاقوت

یاقوت ازخانوادۀ کوراندوم با سختی ۹ است که در میان سنگ‌های با ارزش بعد از الماس جزء سخت‌ترین کانی‌ها شناخته شده است. این سنگ ارزشمند در معادن کشورهای روسیه و هند و زیمباوه یافت می‌شود.

تشخیص یاقوت اصل

انواع یاقوت

پیش از آنکه روش‌های کاربردی تشخیص یاقوت اصل از بدل را ارائه کنیم به شرح انواع یاقوت می‌پردازیم.

یاقوت قرمز

این سنگ به رنگ قرمز از کمرنگ تا پر رنگ، صورتی و قرمز مایل به بنفش می‌باشد که به آن یاقوت سرخ و یا روبی هم گفته می‌شود.

یاقوت کبود

به سنگ‌های کوراندومی که رنگ‌های آبی تیره تا ارغوانی تیره و کبود داشته باشند یاقوت کبود گفته می‌شود.

یاقوت زرد

به سنگ‌های کوراندومی که دارای طیف رنگی زرد کمرنگ، زرد پر رنگ، نارنجی، طلایی و ترکیب قهوه‌ای با رنگ‌های ذکر شده باشند یاقوت زرد می‌گویند.

این رنگ از یاقوت خیلی کمیاب است. و اگر در بازار یاقوت زرد می‌بینید همه نتیجۀ دستکاری‌های شیمیایی روی یاقوت کبود است که به دست انسان انجام می‌شود. تشخیص یاقوت اصل از بدل در اینگونه موارد قابل توجه است.

یاقوت استار

این سنگ به صورت کلکسیونی به فروش می‌رسد و قیمت بالاتری دارند. اگر داخل یاقوت ناخالصی‌های سوزنی شکل وجود داشته باشد و یاقوت به صورت گنبدی تراش خورده باشد. (که بیشتر عقیق اینگونه تراش می‌خورد)، با برخورد نور به ناخالصی‌های موجود در یاقوت پدیدۀ زیبایی به شکل ستاره به وجود می‌آید.

چند نمونه از موارد قابل کاربرد در خصوص نحوۀ تشخیص یاقوت اصل از بدل در مطلب ذیل ارائه می‌شود.

زمان خرید یاقوت برای تشخیص یاقوت اصل از نوع تقلبی و صنعتی آن، حتماً از فروشنده تقاضا کنید که شناسنامه یاقوت که اصلی بودن آن را نشان دهد به شما ارائه نماید.

البته این زمانی است که شما می‌خواهید مبلغ زیادی را صرف خرید یاقوت نمایید. اما اگر قصد داشتید انگشتر یا زیور آلات یاقوت را که قیمت پایینی دارند خریداری نمایید. به این نکات توجه کنید.

چند راه تشخیص یاقوت اصل از بدل

در اینجا چند پیشنهاد کاربردی و مهم برای شناسایی یاقوت اصلی از انواع تقلبی آن برایتان ارائه میکنیم که خیلی از جاها میتواند بکارتان بیاید.

شفاف بودن یاقوت

برای تشخیص یاقوت اصل به شفاف بودن سنگ توجه کنید. اگر نگین یاقوتی را که می‌خواهید خریداری کنید به صورت شیشه شفاف باشد، احتمال مصنوعی بودن آن یاقوت زیاد است.

یاقوت‌های شفافی که در بازار هستند به نام‌های یاقوت شمس، یاقوت روسی و یاقوت سنتاتیک شناخته می‌شوند که از نظر ارزشی در ردۀ پایینی قرار دارند و می‌توان گفت تقریبا بی ارزش هستند.

بدون حباب بودن

یک راه دیگر تشخیص یاقوت اصل از بدل این است که نباید سنگ شما دارای حباب یا گاز باشد. هیچ سنگ با ارزشی به صورت طبیعی دارای حباب نیست. زمانی سنگ یاقوت دارای حباب می‌شود که بهسازی آن توسط پر کردن با شیشه صورت بگیرد. همین امر باعث می‌شود که یاقوت حباب‌دار شود.

.قبل از خریداری یاقوت آن را در مقابل نور قرار دهید و اگر داخل آن حباب مشاهده کردید آن یاقوت مصنوعی بوده از ارزش کمی برخوردار است.

تراش یاقوت

یکی دیگر از راه های تشخیص یاقوت اصل از بدل، توجه به تراش پشت یاقوت است. یاقوت‌های مصنوعی به دلیل اینکه با دستگاه تراش داده می‌شوند، اکثرا از نظم و دقت و قرینه برخوردار هستند. در صورتی که یاقوت اصل این نظم را ندارد، این تراش‌ها را شما می‌توانید در پشت یاقوت‌تان رؤیت نمایید.

البته دقت کنید که ممکن است یاقوت‌های اصل با تراش‌های منظم هم وجود داشته باشد.

برای تشخیص اصلی و تقلبی بودن سنگ‌ها این چند روش را هم بدانید

یکی از روش‌های تشخیص یاقوت اصل از بدل از طریق دستگاه‌های الکترونیکی که فقط در آزمایشگاه‌های گوهر شناسی وجود دارند و از قیمت بالایی برخوردار هستند صورت می‌گیرد. این دستگاه با توجه به خصوصیات سنگ و فرمول‌های شیمیایی آن، به شناسایی و تشخیص آن می‌پردازد.

راه دیگر مراجعه به کارشناسان خبره در این زمینه است. کسانی که در این راه سالها تجربه به دست آورده اند و سالیان متمادی با انواع سنگها کار کرده اند.

ضمن اینها، یک راه تشخیص دیگر هم این است که، سنگ اصلی اشعۀ ماوراء بنفش را از خود عبور می‌دهد. که در نوع مصنوعی و تقلبی آن چنین قابلیتی وجود ندارد.

در بازار یاقوت‌های خاصی وجود دارند با قیمتهای بالا، که قیمت برخی از آنها تا چند میلیارد هم گفته شده. یاقوت برمه و یاقوت‌های دارای رنگ خاص مانند زیتونی، سبز، سفید و… از آن دسته هستند.

خواص درمانی سنگ یاقوت

بعد از ارائۀ مختصری از روش‌های تشخیص یاقوت اصل از بدل به چند مورد از موارد درمانی این سنگ با ارزش نیز اشاره می‌کنیم.

سنگ یاقوت خواص درمانی فراوانی دارد که یکی از آنها تنظیم جریان خون می‌باشد. یاقوت با خواص انرژی بخش خود بر روی قلب و جریان خون اثر می‌گذارد. برای رفع ضعف و ناتوانی و همچنین دفع سموم از بدن، سنگ یاقوت اصل می‌تواند مفید باشد.

یاقوت قرمز خواص شادی بخش دارد و انرژی های منفی را دور کرده تفکرات مثبت را جایگزین آن می‌کند.

یاقوت سنگی است خوش یمن، که از بین برندۀ بسیاری از مشکلات روحی و جسمی می‌باشد.

بیماری‌هایی همچون صرع و غش و جنون را دفع می‌کند.

رفع سردردهای عصبی و میگرنی نیز یکی دیگر از خواص این سنگ با ارزش است.

به عملکرد سیستم عصبی کمک می‌کند و در تنظیم غدۀ تیروئید مفید است. مشکلات عصبی قلب را بهبود می‌بخشد و مؤثر برای کاهش اشتها می‌باشد.

دید را تقویت می‌کند و مشکلات مربوط به چشم را بهبود می‌بخشد.

یاقوت قرمز نیز برای رفع ناتوانی‌های جنسی و درمان ناباروری سفارش شده است.

برای رفع سرگیجه و بی‌خوابی نیز همراه داشتن یاقوت مؤثر است.