ترامپ محدودیت صادرات پهپادهای مسلح را لغو کرد

  • انتشار: ۴ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 90051

به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور با امضای حکمی محدودیت فروش پهپاد‌های مسلح به ارتش کشور‌های خارجی را لغو و امکان فروش بیشتر آن‌ها را توسط پیمانکاران دفاعی به ارتش کشور‌های خارجی فراهم کرد.

سیاست جدید دولت آمریکا امکان فروش پهپاد‌های مسلح را به کشورهای دیگر در حالی فراهم می‌کند که فروش این تجهیزات به این کشورها طبق معاهده رژیم کنترل فناوری موشکی (MTCR) ممنوع بوده است.

این معاهده ۳دهه پیش با هدف محدود کردن خطر توسعه سلاح‌های کشتار جمعی میان ۳۵ کشور امضا شد و در آن پهپاد‌های بزرگ، مشابه موشک‌های کروز در نظر گرفته و برای صادرات آن‌ها نیز محدودیت‌هایی وضع شد.

با سیاست جدید دولت ترامپ، آمریکا دیگر ملزم به رعایت این قواعد برای پهپاد‌هایی با سرعت پروازی زیر ۸۰۰ کیلومتر در ساعت نخواهد بود.

کلارک کوپر، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور نظامی گفت سیاست جدید به متحدان و شریکان آمریکا کمک خواهد کرد نیاز‌های مبرم خود در زمینه‌های تجاری و امنیت ملی را برآورده کنند.

به نوشته باشگاه خبرنگاران، کارشناسان اتخاذ این سیاست جدید را در راستای تلاش‌های دولت ترامپ برای فروش بیشتر سلاح ارزیابی می‌کنند.