ترامپ مجوز استفاده از پلاسما برای درمان کرونا را صادر کرد

  • انتشار: ۳ سنبله ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 93257

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که سازمان غذا و داروی این کشور مجوز استفاده از پلاسمای نقاهتی (convalescent plasma) را برای درمان افراد مبتلا به کووید۱۹ در شرایط اضطراری صادر کرده است.

ترامپ که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به دنبال اعلام هر خبری درباره یافتن دارو یا واکسن برای کرونا است، در حالی صدور مجوز برای این روش درمانی، آن هم در شرایط اضطراری، را “موفقیتی تاریخی” قلمداد کرد که کارشناسان آمریکایی طور دیگری فکر می‌کنند.

«اسکات گاتلیب» کمیسر پیشین سازمان غذا و داروی ایالات متحده پیش از این ضمن ابراز خوشبینی نسبت به این روش درمانی، گفت که پلاسمای نقاهتی در حال حاضر هم برای هزاران بیمار کرونایی قابل دسترس است و صدور این مجوز تنها در دسترسی گسترده‌تر به پلاسما موثر است.

اعلام امروز ترامپ همچنین در حالی است که نگرانی‌هایی پیرامون فشار سیاسی از سوی او بر سازمان غذا و داروی آمریکا و زودهنگام بودن صدور این مجوز بدون وجود ادله کافی درباره موثر بودن آن وجود دارد.

ترامپ که خود متهم ردیف اول سوءمدیریت در مهار شیوع افسارگسیخته ویروس کرونا در آمریکاست، روز شنبه “دولت پنهان یا افراد ناشناس دیگر در سازمان غذا و داروی ایالات متحده” را به اعمال نفوذ و فشار برای جلوگیری از ساخته شدن واکسن ویروس کرونا تا پیش از انتخابات آتی ریاست جمهوری متهم کرد.