ترامپ دنبال اعطای مصونیت قضایی به بن سلمان است

  • انتشار: ۲ جدی ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 102131

روزنامه واشنگتن پست به نقل از یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود نوشت، وزارت امور خارجه ایالات متحده خواهان ارزیابی درخواست عربستان برای اعطای مصونیت به ولیعهد سعودی در مقابل پرونده سعد الجبری، مشاور امنیتی سابق سعودی است.

به گزارش این روزنامه، وزارت امور خارجه آمریکا قرار است پس از مشورت با طرف های دیگر در این باره، توصیه خود را صادر و آن را به وزارت دادگستری ارائه کند که درخواست وی برای دادگاه فدرال لازم الاجرا خواهد بود اما پیش بینی می شود وکلای الجبری با این مساله مخالفت کنند.

این اقدام منجر به حذف محمد بن سلمان از لیست متهمان سایر پرونده های مطرح شده علیه وی در ایالات متحده به ویژه پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی می شود.

الجبری مقام سابق امنیتی عربستان پیش تر با طرح شکایتی از ولیعهد سعودی گفت، محمدبن سلمان در سال ۲۰۱۸  تیمی را برای ترور وی به کانادا فرستاده است. این شکایت به صدور احضاریه برای بن سلمان منجر شد.

این روزنامه به نقل از خالد الجبری ، فرزند مقام امنیتی سابق نوشت: در صورت تأیید ، ایالات متحده متعاقباً به بن سلمان درخصوص اقداماتش در ترور جمال خاشقجی و تلاش برای ترور پدرم مصونیت خواهد داد. وی این اقدام را به مثابه چراغ سبزی به ترورهای بعدی توسط بن سلمان دانست.