ترامپ به دنبال صلح؛ غنی به دنبال انتخابات

  • انتشار: ۲۲ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 68244
اشرف غنی

با اینکه انتظار می رفت در ایام عید قربان و در پایان هشتمین دور گفتگو های صلح میان طالبان و آمریکا، توافق نامه ای میان دو طرف به امضا برسد، اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان روز گذشته در توییتی اعلام کرد که مقامات طالبان در مذاکره ای طولانی با طرف آمریکایی، به پیشرفت های قابل ملاحظه ای رسیده اند، اما دو طرف برای مشورت با رهبران خود، فعلا به هشتمین دور گفتگو ها، بدون امضای تفاهم نامه ای پایان داده اند.

زلمی خلیل زاد نیز از گفتگو با مقامات نروژ و آلمان که قرار است به زودی میزبانی گفتگوهای بین الافغانی در مذاکرات صلح را عهده دار باشند، خبر داده است.

لحن بیان مقامات طالبان و نیز افزایش تماس های مقامات آمریکایی با کشور های ذیدخل در مسائل افغانستان ، این گمانه را در میان تحلیل گران به شدت تقویت کرده که احتمالا، توافق نامه مذکور، به امضا رسیده ، اما طرفین در شرایط کنونی، از رسانه ای کردن آن خود داری میکنند.

رسانه های پاکستانی نیز، روز گذشته، از عناوین پنج گانه ای به عنوان مهمترین سرفصل های توافق مذکور پرده برداشتند که مهمترین آنها، خروج دو مرحله ای سربازان آمریکایی از افغانستان است.

احتمال امضای توافق نامه صلح میان آمریکا و طالبان، بر کارزارهای انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری افغانستان نیز تاثیر گذاشته و مهمترین تیم های انتخاباتی، با تکیه بر احتمال برگزار نشدن انتخابات، برنامه های تبلیغاتی خود را به حالت تعلیق در آورده اند.

در این بین، تنها تیم انتخاباتی که از امضای احتمالی توافق نامه صلح فوق ناراضی به نظر میرسد، تیم انتخاباتی رئیس جمهور کنونی، اقای محمد اشرف غنی است.

آقای غنی در سخنرانی خود پس ادای نماز عید قربان، به شدت به گفتگو های صلح میان آمریکا و طالبان بدون حضور دولت رسمی افغانستان تاخت و تاکید کرد که رسیدن به صلح، بدون وجود دولتی قدرتمند، در کابل، امکان پذیر نیست و خارجی ها حق ندارند، در مسائل ملی افغانستان، بدون نظر دولت و مردم افغانستان، به صورت خودسر تصمیم بگیرند.

آقای غنی همچین گفت که مذاکرات صلح بدون قید و شرط است، اما ایجاد صلحی که تامین کننده منافع ملی مردم افغانستان باشد، دارای شروطی است که تامین آن شروط، تنها با استقرار یک دولت قدرتمند و دارای صلاحیت پس از انتخابات مهرماه آینده، امکان پذیر می باشد.
آقای غنی تاکید کرده که به هر قیمتی، انتخابات آتی ریاست جمهوری را بر گزار خواهد نمود.

سراسیمگی و آشفتگی رئیس جمهور غنی و تاکید او بر برگزاری حتمی انتخابات نیز در کنار نظرات تحلیل گران مسائل افغانستان، می تواند به عنوان شاهدی بر حصول توافق قطعی میان طالبان و آمریکا بدون در نظر گرفتن نقش دولت افغانستان قلمداد شود.
چه اینکه در این صورت، تغییر قانون اساسی و ایجاد تغییرات بنیادین در ساختار حکومت، به گونه ای که خواسته های طالبان را تامین کند، می تواند اصلی ترین موضوعات مورد بحث در گفتگو های پیش روی بین الافغانی باشد و در این صورت، به طور قطع، اقای اشرف غنی و تیم او، هیچ نقشی در آینده سیاسی افغانستان نخواهند داشت.
به همین دلیل، آقای غنی می کوشد با تاکید بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، از تنها ابزار خود برای ماندن در قدرت، استفاده بهینه نماید.

اما شرایط افغانستان و مداخلات گسترده و بی حد و حصر آمریکا در افغانستان، شانس مقاومت آقای غنی در برابر تصمیمات آمریکا را به شدت پایین آورده است.
بعید به نظر می رسد که اگر امضای توافق نامه صلح آمریکا و طالبان به صورت رسمی اعلام شود، آقای غنی بتواند انتخاباتی را که بخش عمده ای از هزینه برگزاری آن توسط خارجی ها تامین میشود را بتواند بدون حمایت آنها به سرانجام برساند.

با این حال، تصور نمیشود که حتی پس از امضای توافق نامه صلح با طالبان، ثبات و آرامش، در افغانستان حاکم شود.
چرا که طالبان، تنها عامل جنگ و بی ثباتی در افغانستان نیستند و امریکا نیز در ادعای خود برای مبارزه با تروریزم صادق نیست.

نویسنده: سید احمد موسوی مبلغ