ترامپ اولین رئیس جمهور آمریکاست که از دیوار ندبه دیدن کرد

  • انتشار: ۲ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 23022

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در حالی که کلاه یهودیان را بر سر داشت، به همراه همسر و دخترش از دیوار ندبه بازدید کرد و در آن عریضه گذاشت.

ترامپ روز گذشته (دوشنبه) از دیوار ندبه که مسلمانان آن را دیوار براق می خوانند، بازدید کرد و با این کار، به نخستین رئیس جمهوری در مسند قدرت تبدیل شد که به طور رسمی از این مکان مذهبی دیدن می کند.

ترامپ در این دیدار، طبق مراسم سنتی که یهودیان در این مکان انجام می دهند یک کلاه کیپا سیاه بر سر گذاشته بود و دست راست خود را بر دیوار گذاشت و تکه کاغذی در شکاف سنگ های آن گذاشت. کاغذ هایی که مردم در شکاف سنگ های این دیوار می گذارند حاوی دعاها و آرزوهای آنهاست. چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا سپس چند کلمه ای در کتاب بزرگی که به این منظور اختصاص یافته است نوشت.

دیوار ندبه

ترامپ در حالی عازم این مکان مذهبی شد که هیچ مسئول اسرائیلی وی را همراهی نمی کرد. اینکه یک مسئول اسرائیلی ترامپ را در این مسیر همراهی کند یا خیر، قبل از این بازدید در اسرائیل مسئله ساز شده بود.

اینکه هیچ مسئول اسرائیلی رئیس جمهوری آمریکا را دراین بازدید همراهی نکرد به جایگاه سیاسی و حقوقی بیت المقدس بر می گردد. اگر یک مسئول اسرائیلی ، ترامپ را در این بازدید همراهی می کرد به معنای آن بود که واشنگتن حاکمیت اسرائیل بر کل بیت المقدس را به رسمیت می شناسد.

دیوار ندبه (دیوار براق) در بخش شرقی بیت المقدس قرار دارد؛ بخشی که اسرائیل در سال 1967 آن را به اشغال خود در آورد و در سال 1980 به سرزمین های تحت کنترول خود ضمیمه کرد.

همسر و دختر ترامپ نیز از دیوار ندبه بازدید کردندولی آنها به بخش زنان رفتند.

ایوانکا ترامپ، دختر ترامپ که به دین یهودیت گرویده است در این بازید لباش لباس پوشیده بود و بعد از مراسم دعا، اشک ریخت.

قبل از بازدید از این مکان، که مقدس ترین مکان مذهبی برای یهودیان است، ترامپ و خانواده اش ازکلیسای مزار ‏مقدس‏، ‏مشهور به کلیسای ‏‏رستاخیز، نام یکی از ‏‏مقدسترین اماکن مذهبی ‏مسیحیان واقع در بخش ‏‏باستانی شهر بیت ‏‏المقدس، که به ‏باور ‏مسیحیان، عیسی مسیح در ‏جای همین کلیسا ‏مصلوب ‏شده و به آسمان ‏عروج ‏کرده است، بازدید کرده بودند