تحلیل گاردین از چراغ سبز آمریکا به تل‌آویو در اجرای عملیات ترور فخری زاده

  • انتشار: ۱۰ قوس ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 100126

روزنامه انگلیسی گاردین در سرمقاله روز یکشنبه خود نوشت که ترور شهید «محسن فخری زاده» دانشمند هسته‌ای و دفاعی ایران به احتمال زیاد کار عوامل صهیونیست و با مجوز «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا صورت گرفته است.

روزنامه «گاردین» نوشت، در حالیکه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور کنونی آمریکا در واپسین روز‌های حضور خود در کاخ سفید عامدانه در حال حمله به تمام مخالفان خود است، او احتمالا با ترور محسن فخری زاده موافقت کرده است.

این روزنامه نوشت، با توجه به گزارش اخیر بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زمینه افزایش میزان ذخایر اورانیوم ایران و احساس خطر ترامپ، او از مشاوران خود خواستار به کارگیری گزینه نظامی شده بود، اما آن‌ها ترامپ را از حمله منصرف می‌کنند. برخی تحلیلگران آمریکایی و منطقه‌ای بر این باورند که در صورت مداخله اسرائیل در این ماجرا، این عملیات تنها بعد از گرفتن مجوز از سوی ترامپ انجام شده باشد.

این روزنامه سپس با اشاره به برخی دلایل همکاری آمریکا و رژیم صهیونیستی در حادثه اخیر نوشت، ایالات متحده و اسرائیل در سال‌های اخیر در رشته حملات خرابکارانه در داخل ایران همکاری داشت اند. این ترامپ بود که شخصاً دستور ترور شهید قاسم سلیمانی را صادر کرد، اقدامی غیرقانونی که بعداً به آن افتخار هم کرد.

گاردین سپس نوشت، با توجه به شکست شدید سیاست ترامپ در قبال ایران در چهار سال گذشته، او بدون شک احساس ناامیدی می‌کند. ساز و کار فشار حداکثر فشار وی نیز که این ماه افزایش یافته، نتوانسته تهران را همانطور که پیش بینی کرده بود به زانو درآورد. تصمیم ترامپ در پاره کردن توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ که توسط «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا با ایران صورت گرفت نیز نتیجه‌ای معکوس داشت.

گاردین در خاتمه نوشت، ترامپ با انجام کار‌های احمقانه، خود را به دردسر انداخته و تنش‌های منطقه‌ای را افزایش داده است.

یک مقام اطلاعاتی غربی نیز شنبه شب به صراحت گفت که ترور محسن فخری زاده، دانشمند هسته‌ای و دفاعی ایران نقشه دیرباز رژیم صهیونیستی برای خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران بوده است. به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» یک مقام اطلاعاتی غرب که به‌نام وی هیچ اشاره‌ای نشده، در گفتگو با «شبکه ۱۲ تلویزیون» این رژیم گفت، کشتن دانشمند برجسته هسته‌ای ایران اوج برنامه بلند مدت اسرائیل برای خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران بود.

هوشنگ ابتهاج (سایه) شاعر نامدار ایرانی درگذشت

منبع: فارس

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟