تحلیلگران پاکستانی: عاملان عادی‌سازی روابط با صهیونیست‌ها آینده‌ای ندارند

  • انتشار: ۲ سنبله ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 93202

 کارشناسان و تحلیلگران سیاسی در پاکستان می گویند: تصمیم حاکمان امارات عاملان عادی‌سازی روابط با اسرائیل آینده‌ای ندارند اما باز شدن پای صهیونیست‌ها به کشورهای عربی بسیار خطرناک است.

به گزارش ایرنا، برخی از محافل رسانه‌ای و تحلیلی در پاکستان ادعا کردند: اقدام خطرناک امارات برای سازش با صهیونیست‌ها فشار جدیدی را بر اسلام‌آباد مبنی بر تجدیدنظر در سیاست ضداسرائیلی ایجاد می‌کند و از آنجا که سعودی‌ها نیز طی سال‌های اخیر روابط پشت پرده با حاکمان رژیم اشغالگر قدس را افزایش دادند، ممکن است که پاکستان نیز (تحت فشار اعراب و یا واشنگتن) بخواهد روش متحدان عرب خود را دنبال کند،اما مواضع صریح دولت پاکستان از جمله نخست وزیر این کشور مبنی بر تداوم حمایت از فلسطین و قاطعیت در به رسمیت نشناختن رژیم صهیونیستی تمام این گمانه زنی‌ها را از بین برد.

علاوه براین، مردم پاکستان واکنش بی‌سابقه‌ای را به توافق امارات- اسرائیل نشان داده و ضمن محکوم  کردن آن ، این اقدام را خیانت به فلسطین دانستند که با ا دعای مشارکت در طرح به اصطلاح صلح و جلوگیری از توسعه طلبی رژیم صهیونیستی انجام می شود. از سوی دیگر مقام‌های عالی رتبه پاکستان نیز هرگونه به رسمیت شناختن اسرائیل را غیرممکن اعلام کرده و بر اولویت بودن فلسطین و تشکیل این کشور مستقل به پایتختی قدس تاکید کردند.

حامیان سازش با صهیونیست‌ها آینده ای ندارند

تعدادی از کارشناسان پاکستانی و ناظران تحولات خاورمیانه می گویند: همانند مصر امارات نیز از سازش با صهیونیست‌ها چیزی نصیبش نمی‌شود اما باز شدن پای اسرائیل به محله اعراب و تبدیل شدن این کشورها به حیاط خلوت اشغالگران قدس می‌تواند پیامدهای خطرناکی در منطقه حتی برای پاکستان که مرز جغرافیایی مشترکی با عاملان عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی ندارد، داشته باشد.

«رشید احمد خان» استاد روابط بین الملل در دانشگاه پنجاب پاکستان دراین زمینه گفت: تجربه ثابت می‌کند بدون حل عادلانه مسئله فلسطین عادی‌سازی روابط صهیونیست‌ها با اعراب و یا روابط مسالمت آمیز بی‌فایده است بنابراین این کشورها آینده روشنی نخواهند داشت.

وی با انتشار مقاله‌ای با عنوان «دور جدید روابط اعراب و اسرائیل» در برخی رسانه های پاکستانی افزود: آمریکا و اسرائیل اهداف مشترکی را در خاورمیانه دنبال می کنند و برای نیل به ا هداف خود دشمن مشترک ایجاد می کنند و از این رو ایران هراسی را در منطقه ترویج می دهند.

این استاد پاکستانی تاکید کرد: صهیونیست‌ها با کمک آمریکا این تصور را در ذهن حاکمان سلطنتی در کشورهای عربی ایجاد می‌کنند که آنان دچار ناامنی هستند درحالی که ملت‌های عرب هرگز رابطه با اسرائیل بدون تشکیل کشور مستقل فلسطین و پایان اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی را نمی‌پذیرند.

نگرانی حاکمان عربی از آینده ای مبهم 

تارنمای روزنامه انگلیسی زبان «داون» پاکستان  نیز با انتشار گزارشی در مورد بررسی پیامدهای عادی‌سازی روابط امارات با اسرائیل و خطر جنگی جدید در منطقه به قلم “آصف شاهد” نوشت: پس از تحولات یک دهه گذشته مرتبط با بیداری اسلامی و یا بهار عربی حاکمان کشورهای عربی از جمله امارات و عربستان پس از مشاهده عاقبت افرادی مانند حُسنی مبارک بیم آن دارند که قیام مردمی ممکن است سلطنت آنان را نیز نابود کند.

در این گزارش آمده است: روابط اعراب با صهیونیست‌ها به ویژه ابوظبی و ریاض از هیچ کس پوشیده نیست اما رسمی شدن این روابط تنها یک خبر جدید بود و ناظران بین المللی پیش‌تر پیش بینی کرده بودند که این کشورها به زودی در مسیر برقراری روابط با اسرائیل گام برمی دارند.

 این ستون نویس پاکستانی نوشت: حاکمان عربی از آینده خود نگرانند و خطر قیام احتمالی مردم علیه خود را حس می‌کنند. چرخش نگاه اعراب از آمریکا به اسرائیل غیرعادی نیست. گسترش نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه، ناکامی آمریکا و متحدانش در سوریه و توافق هسته‌ای قدرت‌های جهان در برجام باعث شد تا حاکمان عربی برای تثبیت امنیت و موقعیت خود دست به دامن صهیونیست‌ها شوند.

ورود خطرناک صهیونیست‌ها به محله‌های عرب

سناتور «رحمان ملک»  و وزیر سابق کشور پاکستان  نیز در گزارشی با عنوان پشتوانه آمریکا از اسرائیل، گفت: سناریوی بعد از عادی‌سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی وضعیت جدیدی را برای جهان اسلام آباد از جمله پاکستان به وجود آورده است.

وی افزود: ورود صهیونیست‌ها به کشورهای عربی که وزیر سابق کشور پاکستان آن را محله‌های عربی توصیف کرد، بسیار خطرناک است و باید از نزدیک واکنش ها به این موضوع را مورد بررسی قرار داد.

این سیاستمدار پاکستانی سازش امارات با اسرائیل را باعث نفوذ رژیم صهیونیستی در جنوب آسیا و شبه قاره دانست و اظهار داشت: همدستی آمریکایی‌ها با اسرائیل می‌تواند رویدادهای نگران کننده‌ای در منطقه شبه قاره به وجود آورد.

وی تاکید کرد: جهان اسلام باید نسبت به دام صهیونیست‌ها هوشیار و با وحدت و توانایی مشترک با انگیزه‌های رژیم اسرائیل مقابله کند.

تصمیم امارات که از آن به اصطلاح متحد پاکستان در خلیج فارس یاد می‌شود با واکنش شدید مردم، دولت و احزاب سیاسی و مذهبی در پاکستان همراه بوده است.

مسلمانان پاکستان روز گذشته در شهرهای مختلف این کشور با برگزاری گردهمایی و تظاهرات ضدصهیونیستی، تصمیم امارات متحده عربی برای عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس را محکوم کردند.

وزارت امورخارجه پاکستان نیز در موضع گیری آشکار با تاکید بر تعهد این کشور برای حمایت از تحقق کامل حقوق ملت فلسطین از جمله حق تعیین سرنوشت، در واکنش به عادی‌سازی روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی این اقدام را همراه با پیامد دانست.

دولت پاکستان تاکید کرد: این کشور حامی صلح عادلانه، جامع و پایدار برای فلسطین از جمله راه حل تشکیل ۲ کشور مطابق قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و قوانین بین‌المللی است. 
نخست وزیر پاکستان  نیز  هفته گذشته در واکنش به اقدام امارات برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی گفت: موضع پاکستان در این خصوص روشن است و ما هرگز رژیم اسرائیل را به رسمت نخواهیم شناخت.

«عمران‌خان» تاکید کرد: ما باید بسنجیم که آیا با کسانی که ظلم و ستم را بر مردم فلسطین روا داشتند می‌توان رابطه‌ای برقرار کرد. به همین دلیل وجدان من حاضر نیست که بخواهد رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسد.