تحریم اشتباهی رستوران دار ایتالیایی در آخرین روز پایانی دولت ترامپ

  • انتشار: ۱۴ حمل ۱۴۰۰
  • سرویس: گوناگون
  • شناسه مطلب: 109625

در آخرین روز حضور ترامپ در کاخ سفید در ماه ژانویه گذشته و به عنوان رییس جمهوری ایالات متحده، دولت او تحریم های جدیدی را علیه یک کمپانی تهیه غذا در ورونا، ایتالیا اعمال کرده بود. بر اساس گزارش وزارت خزانه داری ایاالت متحده، هدف از این تحریم ها، شکست شبکه ای بود که تلاش می کرد تحریم های ایالات متحده علیه بخش نفت ونزوئلا را دور بزند. اما تحریم روز پایانی دولت ترامپ برای الساندرو باتزونی، مالک این کترینگ ایتالیایی، دردسرساز شد.

در واقع تشابه اسمی باعث شد حساب های بانکی این رستوران دار ایتالیایی به اشتباه مسدود شوند. باتزونی در این باره گفته است: «دو ماه پیش بود که یک روز صبح در بانک متوجه شدم در لیست سیاه قرار گرفته ام، وقتی که دیدم حسابهایم مسدود شده اند. فکر کردم یک شوخی است. گفتم که ببینید امروز اول فوریه است نه اول آوریل [اشاره به دروغ اول آوریل]. اما او گفت که موضوع واقعی است».

وزارت خزانه داری ایالات متحده این هفته اعلام کرد که تحریم اعمال شده علیه کمپانی کترینگ مرتبط با باتزونی را لغو کرده و مغازه پیتزافروشی مرتبط با این کمپانی نیز از فهرست سیاه خارج شده است. در واقع تشابه اسمی باعث این دردسر برای پیتزافروش ایتالیایی شده بود.

خزانه داری ایالات متحده در دوران دونالد ترامپ قصد داشت یک شهروند ایتالیایی به نام الساندرو باتزونی را به دلیل مشارکت در ایجاد یک شبکه برای کمک به یک کمپانی ونزوئلایی برای فروش نفت خام تولیدی این کمپانی، مورد تحریم قرار دهد. اما این فرد در واقع هیچ ارتباطی با باتزونی مالک پیتزا فروشی در شهر ورونا نداشت. این رستوران دار ۴۵ ساله از قبل نیز به خاطر شیوع کرونا با مشکلات بسیاری مواجه شده و بسته شدن حساب هایش نیز بر مصائب او در این دوران سخت افزوده بود.

باتزونی بعد از خارج شدن از فهرست سیاه وزارت خزانه داری ایالات متحده گفته است: «آن ها عذرخواهی نکردند اما مشکلی نیست. موضوع مهم این است که اسم مرا از فهرست خارج کردند».

تحریم های ایالات متحده علیه اشخاص در دوران دونالد ترامپ به شدت افزایش یافته و سالانه بیش از ۱,۰۰۰ نفر توسط وزارت خزانه داری ایالات متحده به فهرست سیاه موسوم به SDN افزوده می شد.