تحریم‌های آمریکا مانع کمک رسانی به پناهجویان افغان در ایران می شود

  • انتشار: ۱۹ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهاجرین
  • شناسه مطلب: 68179

«یان‌اگلند» دبیرکل شورای پناهندگی نروژ می گوید تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث شده تا سازمان‌های حقوق بشری نتوانند کمک‌های بشردوستانه خود را به پناهندگان افغان برسانند.

دبیرکل شورای پناهندگی نروژ به «بی‌بی‌سی» گفت: ما تنها چند هفته تا تعطیل کردن تمام فعالیت‌های خود در ایران فاصله داریم؛ هزاران خانواده افغان که بسیار آسیب پذیر هستند از هرگونه دسترسی به کمک اضطراری محروم خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: تحریم‌های آمریکا علیه ایران موجب شده تا سازمان‌های حقوق بشری نتوانند کمک‌های بشردوستانه خود را به پناهندگان افغان برسانند؛ بانک‌ها از انتقال پول به ایران وحشت دارند و تاثیر این مسئله بر زندگی‌ پناهجویان نیازمند قابل توجه است.

دبیرکل شورای نروژ گفت: هیچ مسیری برای انتقال پول به ایران برای امور بشردوستانه وجود ندارد؛ من فکر نمی‌کنم چرا یک سیستم راه اندازی نمی‌کنند که انتقال پول به ایران برای بانک‌ها امکانپذیر شود.

پس از خروج یکطرفه آمریکا از توافقنامه برجام، کشورهای انگلیس، آلمان، فرانسه در هماهنگی با سایر اعضای اتحادیه اروپا تلاش کردند تا کانال مالی ویژه ای را تحت عنوان «اینستکس» برای دور زدن تحریم‌های آمریکا راه اندازی کنند تا زمینه دادوستد‌های اقتصادی با ایران فراهم شود.

اما به گفته دبیرکل شورای پناهندگی نروژ این اقدامات هیچ سودی نداشته است، اروپا تلاش کرد، سوئیس تلاش کرد اما هیچکدام از این تلاش‌ها نتیجه بخش نبود زیرا بانک‌ها حاضر نیستند ریسک بالایی را بپذیرند؛ آنها از ریسک فراری هستند.

وی خاطرنشان کرد که این شورا در حال حاضر از سیستم سنتی حواله برای انتقال پول به ایران استفاده می‌کند اما این روش نمی‌تواند در بلند مدت برای ادامه فعالیت‌های بشردوستانه در حمایت از پناهجویان جواب بدهد.