تجارب و پیام های اندونیزیا برای افغانستان

  • انتشار: ۱۰ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: دیدگاه
  • شناسه مطلب: 36326

کشور اندونیزی در روزگار نه چندان دور، مشابهت‌های بسیاری با افغانستان داشت؛ سابقه اشغال توسط کشورهای خارجی، جنگ‌های داخلی، فساد اداری وسیع و سازمان یافته، ثروت فراوان و فقر گسترده، تجزیه طلبی، مداخلات منطقه ی و…

اما امروز اندونیزیا، یکی از کشورهای موفق جهان و ممالک اسلامی است که به سرعت درحال رشد و تبدیل شدن به یک الگو می‌باشد.

مبارزه بافساد اداری:

زمانی اندونیزی یکی از فاسد ترین کشورهای جهان بود؛ رشوه خوری گسترده در بخش‌های مختلف درحد گسترده رواج داشت اما درحال حاضر، این کشور به صورت قابل ملاحظه ی موفق شده که وجهه جهانی خود درمبارزه با فساد اداری را ترمیم کرده و جایگاه بهتری در رده بندی جهانی بدست آورد. افغانستان می‌تواند دربرنامه‌های خود برای مبارزه با فساد اداری از تجارب و اندوخته‌های این کشور استفاده کند.

نبرد موفقانه با افراط گرایی و تروریسم

جنایت تروریستان درجزیره بالی درسال ۲۰۰۲ که در آن بیش از ۲۰۰ تن کشته شد، هنوز هم یک حادثه ی فراموش نشدنی تلقی می‌شود. اندونیزیا بارها شاهد اقدامات وحملات تروریستی بوده اما موفقیت نیروهای ضد تروریسم این کشور که اکثر از جانب آمریکا آموزش دیده، به خوبی توانسته است امنیت را در هفده هزار جزیره پراکنده با مساحت ۵۰۰۰ هزار کیلومتر، تامین کند و این تجربه گرانبهایی است که می‌تواند نهادهای امنیتی افغانستان را در مقابله با تروریزم کمک نماید.

اشتغال زایی و مبارزه با فقر

اندونزی موفق شد در پی اتخاذ یک سلسله برنامه‌های اصلاحی، در دوره دوم حاکمیت سوهارتو، با فقر به خوبی مبارزه کرده و میزان بیکاری دراین کشور را به شدت تغییر دهد. این کشور در طی مدت زمان حدود بیست سال، مبارزه موفقانه با فقر داشت که این تجارب در کشوری مثل افغانستان، هم به دلیل فقر گسترده و هم به خاطر گسترده بودن بیکاری، خالی از اثرات مثبت نخواهد بود.

کثرت فرهنگی- قومی و وحدت ملی

در اندونیزیا به بیش از ۷۰۰ زبان تکلم می‌شود. بیشتر از ۳۰۰ قوم مختلف با شش دین و مذهب متفاوت درکنار هم زندگی می‌کنند و شعار دولت آنها نیز “اتحاد در عین تفاوت”است. موفقیت این کشوردر ایجاد چنین زندگی مسالمت آمیز برای افغانستان که دارای اقوام، زبان‌ها و خرده فرهنگ‌های متفاوت می‌باشد، قطعا نکات آموختنی دارد.

منازعات داخلی به خاطر دخالت‌های خارجی

اندونیزیا تجارب تلخی از منازعات داخلی نیز دارد که حاصل دست درازی‌های منطقه ی و فرا منطقه ی است. افغانستان نیز تجربه مشابهی دارد که بیش از چهل سال است گریبان کشور را گرفته و حالا اندونیزیا می‌تواند این تجربه را با افغانستان شریک که چگونه توانست دربرابر این دست اندازی‌ها مقابله کرد و موفق شد دست آنان را از مداخله درامور داخلی شان کوتاه کند.

رشد اقتصادی

اندونیزیا تجربه عمیق و موثر در رشد اقتصادی دارد؛ این کشور از اواسط دهه ۱۹۹۰ فراز نشیب‌های سخت اقتصادی را پشت سرگذاشت و در نهایت موفق شد که به یک اقتصاد با ثبات و متحرک دست پیدا کند. این کشور می‌تواند تجارب خود برای عبور از بحران‌های اقتصادی ناشی از مشکلات چون نا امنی، مداخله خارجی، فقر و… با افغانستان شریک کند.

صلح و ثبات

اندونیزیا با بخشی از مناطق این کشور به مدت بیش از سی سال درگیری داشت و سرانجام موفق شد که به صلح پایدار و دایمی دست پیدا کند. درحال حاضر، این کشور حتی برای برقراری صلح و ثبات در منطقه جنوب آسیا طرح صلح پایدار ارایه کرده و برای کشورهای جهان، به عنوان یکی از کشورهای شناخته می‌شود که تجارب ارزشمندی در ایجاد صلح دارد. افغانستان دقیقا به همین تجربه چشم دوخته و از این کشور خواسته است که در تامین صلح پایدار کمک کند.

البته مواردی دیگری نیز هست مثل تجارب کافی در استفاده از معادن، زراعت، آموزش و تحصیلات، پیشرفت‌های تخنیکی و… که اندونزیا می‌تواند به عنوان یک کشور مسلمان و درعین حال با سرگذشت مشابه افغانستان، دراختیار ما بگذارد.

ضیاء دانش