تایید غرق شدن زیردریایی گمشده اندونزی/ سرنوشت ۵۳ خدمه نامشخص است

  • انتشار: ۴ ثور ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 111246

نیروی دریایی اندونزی بعد از کشف بقایای زیردریایی گم شده این کشور نزدیک محلی که آخرین بار در آنجا ردیابی شده بود، رسماً زیردریایی «کِی‌آرآی نانگالا ۴۰۲» را غرق شده اعلام کرد. 

به گزارش «اسپوتنیک»، رئیس ستاد نیروی دریایی ارتش اندونزی از کشف زیردریایی مذکور در آب‌های نزدیک بالی در عمق ۸۵۰ متری خبر داد.

طبق بیانیه منتشر شده از سوی نیروی دریایی اندونزی، مقامات در حال تلاش برای انجام عملیات نجات به منظور تخلیه اعضای بازمانده از خدمه این زیردریایی هستند.

طبق این گزارش، این زیردریایی ساخت آلمان ۵۳ سرنشین دارد که از روز چهارشنبه که ارتباط آن با ارتش قطع شد، سرنوشت این افراد نامشخص بوده است. چند کشتی نظامی متعلق به این کشور در روزهای گذشته در جستجوی آن بودند و در عین حال جاکارتا از سنگاپور و استرالیا هم برای یافتن این زیردریایی و خدمه آن کمک خواسته بود.

طبق گزارش‌ها، برآورد می‌شود ذخیره اکسیژن این زیردریایی امروز صبح تمام شده باشد و به همین دلیل امید برای نجات این ۵۳ نفر با توجه به این مسئله کم رنگ شده است.

به گزارش «الجزیره»، «یودو مارگونو» رئیس ستاد نیروی دریایی ارتش اندونزی در خصوص بقایای یافت شده نزدیک آخرین جایی که زیردریایی در آن قرار داشت، گفت: امدادگران چند قطعه کشف کردند که تصور می‌شود متعلق یه زیردریایی گم شده باشد. بنابراین رسماً این زیردریایی غرق شده اعلام می‌شود.

چهارشنبه اول ثور ارتش اندونزی اعلام کرد یک فروند زیردریایی این کشور به همراه ۵۳ سرنشین در نزدیکی جزایر بالی گم شده است.

بر اساس گزارش‌های اولیه، زیردریایی کِی‌آرآی نانگالا ۴۰۲ مشغول انجام تمرین نظامی بود که بعد از پایان تمرین، ارتباط مرکز تماس نیروی دریایی اندونزی با آن قطع شد.

خبرگزاری «رویترز» در این باره نوشت: «این زیردریایی در رزمایش اژدری در شمال آب‌های بالی شرکت کرده بود اما نتایج دلخواه را به دست نیاورد… ارتش اندونزی در حال انجام تماس‌ها و بررسی وضعیت این زیردریایی بعد از عدم ارسال گزارش رزمایش توسط آن است».

این زیردریایی در سال ۱۹۸۱ در آلمان ساخته و سرعتی معادل ۲۱.۵ گره دارد.

سال ۲۰۲۱ تاکنون سال پر بحرانی برای اندونزی بوده و چهارمین کشور پرجمعیت جهان در همین چهار ماه ابتدایی امسال شاهد حوادثی مانند سیل، زلزله، رانش زمین و سقوط هواپیمای مسافربری بوده است