تاکید اشرف غنی به ادامه مبارزه با تروریزم

  • انتشار: ۱۹ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 72011

رییس جمهور غنی در هشتمین نشست « قلب آسیا – روند استانبول» تاکید کرد که مبارزه با تروریزم در افغانستان همچنان ادامه دارد و نیاز است این مبارزه سریع‌تر شود.

غنی روز گذشته در این نشست جنگ افغانستان را نامشروع خواند و گفت که نیروهای افغان با شجاعت از ارزش‌های این کشور دفاع می‌کنند. او افزود: «در سه ماه آینده پیشرفت زیاد در بخش امنیت خواهیم داشت و برای پایان دادن به جنگ افغانستان به یک تضمین نیاز است.»

وی اظهار داشت پس از یازدهم سپتمبر یک اجماع بین‌المللی در مورد افغانستان و مبارزه با تروریزم به میان آمده‌است.

او در این سخنرانی به دستاوردهای افغانستان در عرصه‌های صلح و شفافیت نیز پرداخت و گفت که حکومت متعهد به شفافیت در تمام عرصه‌ها است.

غنی افزود که برای طالبان پیشنهاد گفتگوی بدون قید و شرط برای صلح را مطرح کرده‌ و طالبان نیز باید با حکومت وارد گفتگو شوند تا هردو طرف به یک توافق سیاسی برسند.

رییس جمهور غنی همچنین به مالکیت افغان‌ها در روند صلح تاکید کرد و گفت: «مالکیت افغان‌ها در پروسه صلح و گفتگو با طالبان مهم است و برای آغاز گفتگوها نیاز است آتش‌بس صورت گیرد.»

از طرفی هم، رجب طیب اردوغان؛ رییس جمهوری ترکیه در سخنرانی به موضوع افغانستان اشاره کرد و گفت: «افغانستان در یک نقطه حساس قرار داد و لازم است که جامعه جهانی به این کشور به همکاری‌های همه جانبه ادامه دهد.»

اردوغان بیان داشت همه مسئولیت دارند تا افغانستان را در رسیدن به صلح و ثبات کمک کنند و در این عرصه تعهد قوی داشته باشند.

گفتنی است، هشتمین دور نشست قلب آسیا تحت عنوان «صلح، مشارکت و رفاه» روز گذشته در شهر استانبول ترکیه برگزار شد. در این نشست وزیران خارجه‌ و مقام‌های ارشد ۱۵ کشور عضو، ۱۶ کشور حامی و ۱۲ سازمان منطقه‌ای حضور داشتند.