بیماری پیکا یا هرزه خواری

  • انتشار: ۲۷ سرطان ۱۴۰۰
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 116965

شاید شما هم کسانی را دیده باشید که خاک یا مهرهای ساخته از گل را می خورند. در نگاه اول کمی تعجب می کنید اما با تکرار این مشاهدات تصمیم می گیرید دقیق تر در این مورد تحقیق کنید. بله درست است این عادت از یک بیماری به نام پیکا یا هرزه خواری نشات می گیرد.

با ما همراه باشید تا در مورد بیماری پیکا یا همان هرزه خواری اطلاعات کافی را به دست آورید:

پیکا بیماری خوردن مواد بی ارزش

بیماری هرزه خواری یا (pica)  مشکلی ست که بر خورد و خوراک فرد تاثیر می گذارد. برای مثال افراد علاقه مند به خوردن موادی که ارزش غذایی ندارند می شوند موادی مانند رنگ، خاک و مواد آلوده دیگر. بدی این بیماری این است که در دوران کودکی بروز کند. درمان پیکا یا هرزه خواری حداقل چند ماه طول می کشد اما در کودکانی که خورد و خوراک درست و حسابی ندارند یا از کمبود تغذیه رنج می برند شاید بیشتر طول بکشد.

پیکا چیست؟

این بیماری عجیب بر اعصاب و روان انسان تاثیر می گذارد به طوری که انسان را وادار به خوردن موادی که ارزش غذایی ندارند و همچنین مواد غیر بهداشتی می کند. این بیماری در همه ی انسان ها یکسان نیست. در بعضی از انسان ها ممکن است تاثیر مثبت بگذارد و روی بعضی ها هم تاثیر منفی خواهد گذاشت. برای مثال بعضی افراد ممکن است مواد بی ضرر مانند یخ بخورند و بعضی ها مواد خطرناکی مانند تکه های آهن را بخورند. مشکل جدی این بیماری این است که مومب مسمومیت فرد نیز می شود. یک فرد هرزه خوار را نباید با کسی که غذاهای رژیمی یا نوشیدنی‌های فاقد مواد مغذی را می‌خورد اشتباه گرفت. این نوع بیماری بیشتر کودکان و در بعضی مواقع زنان باردار را زمین گیر می کند. همچنین بر روی افرادی که مشکل روانی دارند نیز تاثیر بدی خواهد گذاشت. البته مدت درمان این بیماری موقتی است ولی بر روی افرادی که مشکل رشدی دارند ممکن طولانی مدت باشد.

علائم پیکا ( هرزه خواری )

بیماری هرزه خواری بر روی خورد و خوراک انسان تاثیر منفی می گذارد و همچنین انسان را وادارد به بروز رفتار های عجیب می کند که روان شناسان با توجه به همین رفتار ها شدت بیماری را سنجش می کنند. مدت زمان این بیماری چند ماه است و در این مدت افراد هر چیزی که دم دستشان باشد را می خورند. این مواد می توانند کاغذ، یخ، پودر های شستشو، صابون، گچ، انواع خاک، نشاسته، رنگ، چسب، زغال و غیره باشند. افرادی که دچار این بیماری می شوند به هیچ مواد غذایی نه نمی گویند و از خوردن انها سیر نمی شوند. برای تشخیص بیماری پیکا حداقل سن افراد باید ۲ سال باشد. شاید از خود بپرسید در افراد زیر ۲ سال چگونه است ؟ نیازی به تشخیص نیست و آنها دچار این بیماری نمی شوند چون افراد زیر ۲ سال به طور ناخوداگاه اشیا را به قصد بلعیدن نزدیک دهان خود می کنند. بیماری پیکا همانطور که در قبل گفته شد در کودکان بروز می کند ولی در بعضی مواقع هم ممکن است زنان باردار نیز دچار پیکا شوند. به طوری که زنان باردار هوس خوردن مواد غیر خوراکی مانند خاک رس را می کنند. زمانی که این مورد برای زن باردار و جنین اتفاقی بیفتد می توانیم تشخیص دهیم که دچار پیکا شده است یا نشده است.

علت بروز بیماری پیکا

این نوع بیماری در کودکانی که دچار تاخیر در رشد اجتماعی و گفتاری هستند شدید تر است. کمبودهای تغذیه‌ای و کمبود مواد معدنی مثل روی و آهن در بدن انسان ممکن است باعث هرزه خواری شود.

همچنین موضوعاتی مانند فقر، غفلت و بی‌توجهی والدین به کودک، خطر دچار شدن  به هرزه خواری را در کودک بیشتر می‌کند. هرزه خواری در کودکان خنگ ‌تر  بیشتر است. به عبارت ساده تر هرچه کودک از لحاظ رشد اجتماعی و هوش و حواس دچار مشکل باشد احتمال ابتلا به هرزه خواری در او افزایش می یابد.

انواع اختلال هرزه خواری

نوعی از سندروم پیکا که در آن فرد مبتلا تمایل زیادی برای خوردن مواد نشاسته‌ای و قندی دارد و بیشتر در زنان باردار دیده می‌شود. گروهی دیگر افرادی هستند که تمایل زیادی به خوردن خاک و گچ دارند. این اختلال ژئوفاژی نامیده می‌شود و در زنان باردار و کودکان دیده می‌شود. خوردن شیشه نوعی دیگر از تمایلات افراد مبتلا به پیکا است؛ فرد تمایل زیادی برای جویدن مواد شیشه‌ای دارد. در برخی موارد فرد علاقه زیادی به خوردن یخ و نوشیدنی‌های بسیار یخ دارد که به سبب کم خونی شدید اتفاق می‌افتد و به آن پاگوفاژی می‌گویند.  خوردن وسایلی از جنس چوب و یا خوردن مو از دیگر اختلالات هرزه خواری است.

علائم هرزه خواری

همان طور که گفته شد بیماری هرزه خواری یا پیکا ممکن است بیشتر در سنین کودکی و بنا به دلایل خاص خود اتفاق بیفتد. این بیماری علائم و نشانه های خاص خود را دارد. یکی از نشانه های بارز افراد مبتلا به این بیماری خوردن مداوم است. افراد هرزه خوار مواد غذایی را به طور منظم می‌خورند. البته فراموش نکنید که به محض مشاهده یک فردی که تمایل به خوردن تمام انواع مواد غذایی دارد او را هرزه خوار ننامید. تنها در صورتی می توانید فرد را هرزه خوار بنامید که این رفتار حداقل به مدت یک ماه ادامه پیدا کند.

به هر صورت هرزه خواری یا پیکا به عنوان یک بیماری ساده اما ناخوشایند می تواند سبب بروز بیماری های دیگر شود. به طور  مثال فردی که رنگ می خورد یا تکه های شیشه و آهن را می جوید بدون شک با مشکلات معده و روده مواجه می شود. این بیماری در نوع خود مسخره است و بیشتر در بین کودکانی بروز پیدا می کند که از لحاظ هوشی در مراتب پایینی قرار دارند.