بیش از ۳۶ هزار خارجی در صفوف داعش در سوریه

  • انتشار: ۲۰ اسد ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 14745

شبکه تلویزیونی سی ان ان گزارش داد: از سال ۲۰۱۲ میلادی تاکنون ۳۶هزار و ۵۰۰ نفر از اتباع دیگر کشورها، برای پیوستن به داعش به سوریه رفته اند که شش هزار و ۶۰۰ نفر از آنها از کشورهای غربی هستند .

سی ان ان امروز چهارشنبه، در گزارشی به نقل از گروه تحقیقاتی ‘سوفان’ (The Soufan Group) افزود: شش هزار نفر از اتباع تونس در این آمار قرار دارند و بدین ترتیب این کشور رتبه اول را در این زمینه به خود اختصاص داده است.

عربستان سعودی با دوهزار و ۵۰۰، ترکیه با دوهزار و ۲۰۰، اردن با دوهزار، مراکش با یکهزار و ۲۰۰، لبنان با ۹۰۰ و مصر با ۶۶۰ نفر تبعه در ردیف بعدی کشورهای منطقه (کشورهای عربی) هستند که اتباع آنها در صفوف گروه تروریستی داعش قرار دارند.

از اروپا نیز یکهزار و ۷۷۰ نفر از اتباع فرانسوی در صفوف داعش در سوریه به سر می برند که بالاترین آمار در میان کشورهای اروپایی در این زمینه است.

از دیگر کشورهای اروپای غربی هم آلمان و انگلیس به ترتیب با ۷۶۰ نفر و بلژیک با ۴۷۰ نفر بیشترین افراد پیوسته به داعش را دارند.

یکهزار و ۴۰۰ نفر از اتباع روسیه نیز در میان اعضای داعش هستند.

ریچارد کلارک عضو ارشد دولت جرج بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا که فرمان حمله به عراق و ساقط کردن دولت وقت آن کشور را صادر کرد، در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۵ در ویژه برنامه ‘راه طولانی به جهنم’ به سی ان ان گفت: آمریکا در عراق مرتکب جنایت جنگی شد و داعش محصول این تجاوز نظامی است.