بیست‌وششمین روز حمله نظامی روسیه به اوکراین

  • انتشار: ۱ حمل ۱۴۰۱
  • سرویس: بین المللتیتر 2
  • شناسه مطلب: 128921

با تداوم حمله نظامی روسیه به اوکراین برای بیست‌وششمین روز متوالی، مقامات جمهوری دونتسک از کشته شدن ۵۵ غیرنظامی و زخمی شدن بیش از ۳۰۰ نفر از جمله ۲۲ کودک در حملات نیرو‌های اوکراینی طی ۳۱ روز گذشته خبر دادند. وزارت دفاع روسیه روز گذشته (یک‌شنبه) گزارش داد‏ نیرو‌های روسی مجتمع نظامی-صنعتی اوکراین را با موشک‌های «کالیبر بالدار» و «کینژال» که از دریای سیاه پرتاب شدند، هدف قرار دادند. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد بیش از ۱۰۰ نفر از نیرو‌های ویژه اوکراین در بمباران دقیق یک مرکز آموزشی در شهر ژیتومیر کشته شدند. همچنین کشتی‌های ناوگان دریای خزر اهداف نظامی اوکراین را با موشک‌های کالیبر بالدار هدف قرار دادند.

این درحالی است که کارکنان فرودگاهی غیرنظامی در شهر پیزا ایتالیا گفتند ایتالیا تحت پوشش کمک‌های بشردوستانه، سلاح و مهمات به اوکراین ارسال کرده است. ژنرال میخائیل میزنتسیف، رئیس مرکز کنترل دفاع ملی روسیه نیز روز گذشته اعلام کرد ملی گرایان اوکراینی در حال تدارک و آماده‌سازی برای انجام اقدامات تحریک‌آمیز در این کشور با استفاده از مواد شیمیایی سمی هستند.

دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه در سخنانی گفت اقتصاد روسیه بخاطر تحریم‌های غرب سقوط نخواهد کرد؛ چراکه می‌داند چگونه تحت محدودیت‌ها عمل کند و در فضای پسا شوروی، دوستان قابل اعتمادی همچون چین، جنوب شرقی آسیا و آفریقا را دارد. الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس از اوکراین خواست فرصت موجود را برای دستیابی به توافق با روسیه و خروج آبرومندانه از اوضاع کنونی غنیمت بشمارد.

مشاور رئیس‌جمهور اوکراین هم اعلام کرد، مذاکرات با روسیه ممکن است روز دوشنبه (امروز) از سر گرفته شود. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور این کشور اما روز گذشته در مصاحبه با خبرگزاری سی‌ان‌ان گفت که برای مذاکره با پوتین آماده است، اما اگر این رایزنی به شکست منجر شود، جنگ جهانی سوم محتمل است.

معاون وزیر خارجه چین گفته است تحریم‌ها علیه روسیه یکجانبه بوده و به تصویب شورای امنیت نرسیده است. او همچنین گفت: ما اقدام روسیه را محکوم نمی‌کنیم و آن را تهاجم نمی‌نامیم؛ اما نگراین خود را از جنگ اعلام می‌داریم. «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه پیش از این با حضور در مراسمی که به مناسبت الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه برگزار شده بود، اعلام کرد مردم کریمه با ایجاد سدی سخت بر سر راه نازی‌ها، کار درستی انجام دادند. کریمه باید به عنوان بخشی از یک کشور که به آن تحقیرآمیز رفتار می‌کرد جدا می‌شد.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس روز گذشته گفت ارتش اوکراین توسط مستشاران کشورهای غربی و آمریکا فرماندهی می‌شود. وزیر امور خارجه تایوان پیش‌تر اعلام کرده است که موضع آمریکا نسبت به تحولات اوکراین نگران‌کننده است و زنگ خطری برای آینده این جزیره به حساب می‌آید. معاون رئیس حزب حاکم اوکراین اما مدعی شد، اوکراین سپری است که از بقیه کشور‌های اروپایی دفاع می‌کند.

سرهی مارچنکو، وزیر دارایی اوکراین در مصاحبه‌ای تلویزیونی مدعی شد تهاجم روسیه ۳۰ درصد از اقتصاد اوکراین را به تعطیلی کشانده است. صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) نیز اعلام کرده است قریب به ۱.۵ میلیون کودک از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه، از اوکراین گریخته‌اند.

روابط مسکو و کی‌یف پس از الحاق کریمه به روسیه دچار تنش شد. اقدامات نظامی آمریکا و ناتو در استقرار نیرو‌های نظامی در نزدیکی مرز‌های روسیه و مداخلات آن‌ها، باعث تحریک مسکو و شعله‌ور شدن جنگ شد. روسیه هدف این جنگ را غیرنظامی کردن دونباس و دور کردن تهدیدات نظامی ناتو از مرز‌های خود دانسته است و گفته عملیات نظامی خود را به درخواست رؤسای‌جمهور دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین انجام داده است.

وزارت دفاع روسیه: به نیرو‌های اوکراینی در ماریوپل تنها تا ساعت ۱۰ صبح فرصت می‌دهیم شهر را ترک کنند – ۰۱/۰۱/۱۴۰۱ ۰۱:۲۰

به گزارش الجزیره، سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: به ملی‌گرایان در «ماریوپل» تا فردا مهلت می‌دهیم تا سلاح‌های خود را زمین بگذارند و از این شهر خارج شوند.

وزارت دفاع روسیه تأکید کرد: از نیرو‌های اوکراینی در شهر «ماریوپل» می‌خواهیم تا ساعت ۱۰ صبح دوشنبه سلاح‌های خود را زمین بگذارند و از کریدورهای امن عقب‌نشینی کنند.

انفجار مهیب در کی‌یف – ۰۱/۰۱/۱۴۰۱ – ۰۲:۰۰

خبرنگار شبکه خبری الجزیره گزارش داد انفجاری قوی در کی‌یف، پایتخت اوکراین به وقوع پیوست.

یک موشک روسی کی‌یف، پایتخت اوکراین را هدف قرار داد و باعث انفجاری مهیب شد.

انهدام سنگرهای ملی‌گرایان اوکراینی توسط بالگرد‌های نظامی روسیه – ۰۱/۰۱/۱۴۰۱ ۰۲:۱۵

وزارت دفاع روسیه تصاویری را منتشر کرد که نشان می‌دهد بالگرد‌های نظامی Ka-۵۲ روز شنبه به مواضع ارتش اوکراین حمله می‌کنند.

این وزارتخانه تأکید کرد که در این عملیات که به صورت ۲ نفره و در ارتفاعات کم انجام شد، سنگر واحد ملی‌گرایان اوکراینی و خودرو‌های زرهی استتار شده، منهدم شد.

کشته شدن حداقل یک نفر در نتیجه بمباران مرکز خرید – ۰۱/۰۱/۱۴۰۱ ۰۷:۳۰

العربیه گزارش داد، ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف مدعی شده است که در نتیجه بمباران یک مرکز خرید توسط ارتش روسیه در شامگاه یکشنبه حداقل یک نفر در پایتخت اوکراین کشته شد.

خدمات اضطراری در کی‌یف مدعی شد: برای خاموش کردن آتش‌سوزی که در یک مرکز خرید به دلیل بمباران روسیه روی داده است کار می‌کنیم.

نیرو‌های هوافضای روسیه ۸۹ تاسیسات نظامی اوکراین را هدف قرار دادند – ۰۱/۰۱/۱۴۰۱ ۰۹:۱۵

به گزارش اسپوتنیک، ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشستی خبری گفت: نیروی هوانوردی نیرو‌های مسلح روسیه در یک روز به ۸۹ مرکز نظامی اوکراین از جمله چهار پست فرماندهی و ۶۵ منطقه تمرکز تجهیزات نظامی حمله کرد.

او افزود: امروز نیروی هوانوردی عملیاتی – تاکتیکی و ارتش روسیه، ۸۹ تاسیسات نظامی اوکراین را مورد اصابت قرار داد که از جمله آن‌ها می‌توان به چهار پست فرماندهی، دو تاسیسات چند سیستم راکت پرتاب، ۹ قبضه توپ، پنج انبار سلاح و مهمات راکت و توپخانه و همچنین ۶۵ محل انباشت تجهیزات نظامی اشاره کرد. وی گفت سامانه‌های پدافند هوایی روسیه هفت هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی را در هوا سرنگون کردند.

زخمی شدن ۱۴ خبرنگار چینی و غیرنظامی در حملات اوکراین به ماریوپل – ۰۱/۰۱/۱۴۰۱ ۱۱:۴۵

شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد جدایی طلبان دونتسک از زخمی شدن هفت خبرنگار چینی و هفت غیرنظامی در حملات اوکراین به ماریوپل خبر دادند

درخواست زلنسکی برای خرید سامانه موسوم به گنبد آهنین از رژیم صهیونیستی – ۰۱/۰۱/۱۴۰۱ ۱۱:۴۵

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین روز یکشنبه از طریق ویدئو کنفرانس خطاب به نمایندگان رژیم صهیونیستی در کنست، حمله روسیه به اوکراین را با راه حل نهایی نازی‌ها در زمان جنگ جهانی دوم مقایسه کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، زلنسکی در ادامه اظهارات خود از اسرائیل خواست سامانه دفاع ضد موشکی موسوم به گنبد آهنین را به اوکراین بفروشد.

شنیده شدن صدای انفجار در غرب دونتسک و صدای آژیر خطر در خارکیف – ۰۱/۰۱/۱۴۰۱ ۱۲:۲۵

الجزیره به نقل از خبرنگار خود از شنیده شدن صدای چند انفجار در محله های غربی دونتسک خبر داد.

خبرنگار شبکه همچنین از به صدا در آمدن آژیرهای خطر در شهر خارکیف خبر داد.

وقوع کشتار جمعی در ماریوپل به دست نیروهای اوکراین – ۰۱/۰۱/۱۴۰۱ ۱۲:۳۰

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: ملی گرایان افراطی در اوکراین با قتل غیرنظامیانی که در صدد فرار از شهر ماریوپل هستند‏، دست به کشتار جمعی در این شهر می زنند.

به گزارش شبکه تلویزیونی روسیا الیوم‏، «میخائیل میزنتسف» رئیس مرکز کنترل دفاع ملی روسیه به نیروهای اوکراینی و مزدوران در این کشور تا ظهر امروز (دوشنبه) مهلت داده است بدون سلاح شهر ماریوپل را ترک کنند.

میخائیل میزنتسف گفت: شاهد فاجعه انسانی وحشتناکی در ماریوپل هستیم که عامل آن ملی گرایان افراطی هستند که دست به فساد و هرج و مرج در این شهر زده اند.

وزارت دفاع روسیه: تاسیسات نظامی منطقه ریونه هدف اصابت موشک قرار گرفت – ۰۱/۰۱/۱۴۰۱ ۱۳:۱۵

خبرگزاری اینترفاکس/ وزارت دفاع روسیه اعلام کرد مسکو یک تاسیسات نظامی در شهر ریونه اوکراین را با موشک های دذکروز هدف قرار داد.

روسیه: مسکو قصد ندارد تاسیسات صنعتی شیمیایی را در اوکراین هدف قرار دهد – ۰۱/۰۱/۱۴۰۱ ۱۳:۲۹

خبرگزاری اینترفاکس/ وزارت دفاع روسیه اعلام کرد مسکو قصد ندارد هرگونه تاسیسات صنعتی شیمیایی را در اوکراین هدف قرار دارد و چنین تاسیساتی را هدف قرار نداده است.

اجرای آتش بس جدید در کی‌یف – ۰۱/۰۱/۱۴۰۱ ۱۴:۲۰

خبرگزاری فرانسه/ شهردار کی یف از اجرای آتش بس جدید در این شهر از دوشنبه شب تا بامداد چهارشنبه خبر داد.

کشته شدن یک از فرماندهان برجسته روس در ماریوپل – ۰۱/۰۱/۱۴۰۱ ۱۵:۳۰

معاون فرمانده ناوگان دریای سیاه روسیه در جنگ با نظامیان اوکراین نزدیک شهر ماریوپل کشته شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی، برخی منابع روسی از کشته شدن آندری پالی معاون فرمانده ناوگان دریای سیاه روسیه در جنگ با نظامیان اوکراین نزدیک ماریوپل در جنوب شرقی این کشور که از چند هفته پیش در محاصره نیرو‌های روس است، خبر دادند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.