بیستمین روز درگیری‌های نظامی روسیه در اوکراین

  • انتشار: ۲۴ حوت ۱۴۰۰
  • سرویس: بین المللتیتر 2
  • شناسه مطلب: 128723

بیستمین روز از درگیری‌های نظامی ارتش روسیه در شرق اوکراین در حالی آغاز شده که کاخ سفید بار دیگر با تکرار تهدید‌های مقامات آمریکایی علیه چین و روسیه، مدعی شده است در صورتی که پکن به مسکو کمک کند، با پیامد‌های سنگینی مواجه می‌شود. دبیرکل سازمان ملل نیز مدعی شد که احتمال دارد در بحبوحه تنش‌ها میان اوکراین و روسیه، درگیری هسته‌ای اتفاق بیفتد.

روسیه اعلام کرده است حمله به شرق اوکراین با هدف غیرنظامی کردن دونباس و دور کردن تهدیدات نظامی آمریکا و ناتو از مرز‌های روسیه و به درخواست رؤسای‌جمهور دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین انجام شده است. روسیه هشدار داده است که کاروان‌هایی با تسلیحات خارجی در اوکراین «هدف‌های قانونی» خواهند بود. صدر اعظم آلمان در سفر به ترکیه مدعی شد روسیه در جهان منزوی شده است و اوکراین باید توانایی دفاع از خود را پیدا کند.

آمریکا و غرب با دادن وعده‌هایی به اوکراین مبنی بر عضویت اوکراین در پیمان ناتو، نیرو‌های نظامی‌شان را در اروپای شرقی و تا نزدیکی مرز‌های روسیه آورده و اقدام به تحریک مسکو کرده‌اند؛ آن‌ها همچنین تحریم‌های گسترده‌ای علیه مقامات و مؤسسات روسی وضع کرده‌اند. وزیر امور خارجه تایوان اعلام کرده است که موضع آمریکا نسبت به تحولات اوکراین نگران‌کننده است و زنگ خطری برای آینده این جزیره به حساب می‌آید.

این در حالی است که «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا دلیل تورم روزافزون در این کشور را تحریم‌های روسیه و شرایط اوکراین عنوان کرد و «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز چهارشنبه گذشته اذعان کرده که اتحادیه اروپا به حداکثر ظرفیت خود برای اعمال تحریم‌های مالی علیه روسیه رسیده است.

اما «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به اقدامات اخیر کشور‌های غربی گفته است: «در نهایت روسیه پس از غلبه بر مشکلات ناشی از تحریم‌های غیرقانونی غرب، قوی‌تر و مستقل‌تر ظاهر خواهد شد. روسیه کشوری نیست که بتواند حاکمیت خود را برای نوعی سود اقتصادی کوتاه مدت به خطر بیندازد.»

وزرای کشاورزی گروه ۷ نگرانی خود را در مورد تأثیرات جنگ بر امنیت غذایی ابراز کردند. پایگاه «اوپن دموکراسی» نیز مهمترین هدف کشور‌ها از جنگ آفرینی را افزایش فروش سلاح دانسته است. روابط مسکو و کی‌یف که پس از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه دچار تنش شده بود با مداخلات آمریکا و هم‌پیمانانش به درگیری نظامی ختم شد.

شنیده شدن صدای انفجار در کی‌یف – ۲۴/۱۲/۱۴۰۰ ۰۸:۰۰

شبکه الجزیره گزارش کرد که به واسطه بمباران روسیه، صدای چندین انفجار در «کی‌یف» پایتخت اوکراین شنیده شده است

ژاپن دارایی ۱۷ شخصیت روس را مسدود می‌کند – ۲۴/۱۲/۱۴۰۰ ۰۸:۰۰

خبرگزاری رویترز اعلام کرد که ژاپن تصمیم گرفته است دارایی‌های ۱۷ فرد روس را با اعمال کنترل بر پرداخت ها و تراکنش های مالی آنها مسدود کند.

وزارت خارجه ژاپن همچنین اعلام کرده است که در میان این افراد میلیاردهایی همچون «ویکتور وکسلبرگ» کارآفرین روس وجود دارند که تحریم‌هایی علیه آن‌ها وضع شده است.

پکن: ادعاهای آمریکا درباره کمک نظامی چین به روسیه نادرست است – ۲۴/۱۲/۱۴۰۰ ۰۹:۱۵

سفارت چین در لندن: اولویت فعلی توقف تنش‌ها در اوکراین است تا از خارج شدن اوضاع از کنترل جلوگیری شود.

ادعاهای واشنگتن مبنی بر درخواست روسیه از پکن اطلاعات نادرست است .

تأسیسات هسته‌ای اوکراین تحت اداره مشترک مسکو-کی‌یف – ۲۴/۱۲/۱۴۰۰ ۱۰:۱۰

وزارت خارجه روسیه خبر داده سربازان روس به همراه نگهبانان و کارکنان اوکراینی،‌ اوضاع تأسیسات هسته‌ای «چرنوبیل» و «زاپروژیا» را تحت کنترل دارند.

انگلیس: روسیه به دنبال حمله شیمیایی با پرچم دروغین است – ۲۴/۱۲/۱۴۰۰ ۱۰:۱۵

وزارت دفاع انگلیس: روسیه قصد دارد با یک عملیات پرچم دروغین از سلاح های شیمیایی و بیولویکی استفاده کند و کی‌یف را مقصر جلوه دهد.

هیچ مدرکی برای حمایت از اتهامات روسیه مبنی بر اینکه اوکراین قصد استفاده از سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی را دارد ندیده‌ایم.

اوکراین: کشته شدن ۵ نفر در حمله روسیه به دونتسک – ۲۴/۱۲/۱۴۰۰ ۱۰:۲۰

مقامات اوکراینی در دونتسک مدعی شده‌اند که نیروهای روسی روز گذشته ۵ نفر از ساکنان این شهر را کشتند

ادعای سی ان ان: ۶ تا ۸ هزار نیروی زمینی روس کشته شدند – ۲۴/۱۲/۱۴۰۰ ۱۰:۳۰

شبکه سی ان ان مدعی شده است که حدود ۶ الی ۸ هزار نیروی زمینی روسیه تاکنون در جنگ اوکراین کشته شده اند.

روسیه از کنترل کامل بر منطقه «خرسون» اوکراین خبر داد – ۲۴/۱۲/۱۴۰۰ ۱۰:۵۰

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد نیروهای این کشور کنترل کامل منطقه خرسون در جنوب اوکراین را به دست گرفتند.

بخش هوابرد روسیه، ۱۳۶ تأسیسات نظامی اوکراین از جمله هفت مقر فرماندهی، مراکز ارتباطی و چهار سامانه پدافندی را منهدم کردند.

نیروهای مسلح روسیه ۱۶ هدف هوایی در اوکراین از جمله ۶ پهپاد «بیرقدار-تی‌بی-۲» را سرنگون کردند.

 اعلام حکومت نظامی دو روزه در کی‌یف – ۲۴/۱۲/۱۴۰۰ ۱۳:۰۰

« ویتالی کلیتشکو» شهردار شهر کی‌یف اعلام کرد که از ساعت ۲۰:۰۰ امروز  ۱۵ مارس (۲۱:۳۰ روز ۲۴ اسفند به وقت تهران) تا ۰۷:۰۰ روز ۱۷ مارس (۰۸:۳۰روز ۲۶ اسفندماه قوانین منع آمد و شد در شهر وضع می‌شود و هرگونه عبور و مرور بدون مجوز ممنوع است.

کی‌یف: جنگ ممکن است تا ۲ ماه آینده پایان یابد – ۲۴/۱۲/۱۴۰۰ ۱۴:۰۰

مشاور رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور اوکراین گفته جنگ در این کشور احتمالاً تا اوایل ماه مه (اواسط اردیبهشت) با یک توافق پایان یابد.

زلنسکی: به حمایت‌های نظامی بیشتری نیاز داریم – ۲۴/۱۲/۱۴۰۰ ۱۴:۲۰

رئیس‌جمهور اوکراین: دسترسی بانک‌های روسیه باید به طور کامل از سامانه «سوئیفت» قطع شود و هرگونه تجارت با مسکو نیز متوقف شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.