به کدام سو میرویم؟!

  • انتشار: ۲۳ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: دیدگاه
  • شناسه مطلب: 72233
مذاکرات صلح

1- ما به سوی مسیری پیش میرویم که طالبان در پروژه صلح با امریکایی ها به توافق نهایی نزدیک شده اند و احتمال دارد چندی بعد فرش سرخ در مسیر قدرت در پیش قدوم شان هموار گردد.

2- کمیسیون انتخابات قرار است نتایج را به زودی اعلام کند؛ یا داکتر عبدالله و یا داکتر اشرف غنی؛ یکی از اینها بعنوان برنده اعلام خواهد شد اما آیا این اعلام در همزمانی نتایج نهایی گفتگوهای طالبان با امریکا همراه نخواهد شد؟ طبعا انتخابات به چالش كشيده خواهد شد.

3- طبعا تیم ارگ و تیم کاخ سپیدار هر دو تیم حاکم بر اوضاع هستند، هر دو دکتور ( اشرف غنی و عبدالله ) از بخش اعظمی از سناریوی تنظیم شده در انجمن های سری دهلیزهای تصمیم گیری در کاخ سفید آگاهی دارند. گروگان گیری بخش عظیمی از مردم تحت عنوان قوم و زبان و جریان سیاسی جفای بزرگی به مردم افغانستان است.

4- حکومت ائتلافی نه در دست ماست و نه در صلاحیت دولتمردان کشورمان. این حکومت موقت در ادامه بحران بیست سال آینده طراحی شده است.

5- جنگ نیابتی، سربازان نیابتی و سنگرهای نیابتی میان کشورهای ابرقدرت در افغانستان به سرعت در حالت ایجاد است؛ تقابل امریکا و روسیه و چین و بریتانیا و کشورهای ماحول بر سر تسلط بر مناطق و ایجاد پروژه داعش بعنوان یک پروژه جدید جنگی آماده بهره برداری است. استراتیژی جنگ تغییر کرده و چهره های بازیگر در صدد ناامن ساخن شمال افغانستان و آماده سازی جنگ های جدید است..

نوینسده: مهدی ثاقب