بلینکن: باید به کار با عربستان ادامه دهیم/ بن سلمان زمامدار سعودی خواهد بود

  • انتشار: ۸ ثور ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 111637

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد ایالات متحده با وجود نقش بن سلمان در پرونده قتل جمال خاشقجی، به کار با عربستان و ولیعهد این کشور ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با سی.ان.ان در روز سه شنبه اذعان کرد: هنگامی که حرف از مساله جمال خاشقجی و قتل هولناک وی می‌ شود، فکر می کنم آنچه دیدم این بود که ایالات متحده با انتشار گزارشی موافقت کرد که مثل روز روشن نقش مقامات عربستان و ولیعهد این کشور در این پرونده را نشان ‌می‌ داد.

وی افزود: این به خودی خود مهم است؛ چرا که موافقت امریکا با انتشار این گزارش نشانگر مسائل بسیاری است گرچه محتوای گزارش قبلا هم ذکر شده بود. ما همچنین در این پرونده ممنوعیت ورود برخی مقامات به آمریکا را اعمال کردیم.

بلینکن تصریح کرد: علاوه بر این قبلا در مورد اینکه باید چگونه درباره راه‌ های پیشرفت منافع و ارزش‌ های خود به موثرترین شکل، فکر کنیم، صحبت کردیم. بخواهیم یا نخواهیم، ما باید به کار با عربستان که هنوز در بسیاری از مسائل با ما شریک است ادامه دهیم، از جمله مسائلی که ما تلاش می‌ کنیم آن را انجام دهیم، همانطور که خودتان می‌ دانید پایان دادن به جنگ در یمن است.

وزیر خارجه آمریکا خاطر نشان کرد: به نظر می‌ رسد که ولیعهد در آینده، مدت طولانی زمامدار عربستان خواهد بود و ما باید با رهبرانی در سراسر جهان همکاری کنیم که گاهی رفتاری کرده‌ اند که ما مخالف آنها هستیم یا بعضاً آنها را مذموم می‌ دانیم. اما ما این کار را برای منافع و ارزش‌ های خود انجام می‌ دهیم.