بریتانیا روسیه را متهم به حمله موشکی بر یک کشتی غیرنظامی کرد

  • انتشار: ۲۱ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 152702

مقام‌های بریتانیایی می‌گویند که روسیه ماه گذشته میلادی یک کشتی باری غیرنظامی را در بندری در دریای سیاه هدف حمله موشکی قرار داده است.

رویترز گزارش داده که ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، این اظهارات روز دوشنبه، ۱۱ سپتامبر، در پارلمان این کشور بیان کرده است.

براساس اطلاعات ارتش روسیه ۲۴ آگست، یک کشتی غیرنظامی حامل غلات اوکراین را هدف حمله چندین موشک قرار داد، اما این موشک‌ها توسط دفاع هوایی کی‌یف، پیش از برخورد با کشتی از بین برده شده‌اند.

سوناک که در مورد اشتراکش در نشست گروه ۲۰ به پارلمان بریتانیا معلومات ارایه می‌کرد، گفته است: «به لطف اطلاعات محرمانه، ما می‌دانیم که ارتش روسیه یک کشتی باری غیرنظامی را در دریای سیاه با چندین موشک در ۲۴ آگست، هدف قرار داد.»

وزارت امور خارجه بریتانیا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده که این موشک‌ها یک کشتی باری با پرچم لیبریا را هدف قرار داده که در بندر پهلو گرفته بود.

مقام‌های روسیه تا کنون در مورد این ادعای نخست‌وزیر بریتانیا واکنشی نشان نداده‌اند.

مسکو پس از بیرون شدنش از توافق صادرات غلات، بارها متهم به هدف قرار دادن، کشتی‌های غیرنظامی در دریای سیاه و ذخیره‌گاه‌های غلات در بنادر شده است.

پیش از این امریکا و بریتانیا هشدار داده بودند که روسیه ممکن است هدف قرار دادن تاسیسات غلات اوکراین را گسترش دهد.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای با تایید سخنان سوناک گفته است: پوتین تلاش می‌کند در جنگی پیروز شود که در آن پیروز نخواهد شد و این حملات نشان می‌دهد که او چقدر مجبور است.»

این در حالی است که روسیه از تمدید توافق غلات به‌دلیل عدم پایبندی کشورهای غربی به مفاد این توافق که در همکاری سازمان ملل و ترکیه که بیش از یک سال پیش امضا شده بود، خودداری کرد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *