آثار و برکات سحرخیزی [از زیبا شدن چهره تا وسعت رزق و روزی]

  • انتشار: ۱۲ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 76210

اگر شما هم جزو دسته ای هستید که صبح ها خیلی زود برای شروع فعالیت روزانه تان بلند می شوید حتما تا به حال آثار و برکات سحرخیزی را در خود و زندگی تان مشاهده کرده اید. اگر بیوگرافی و زندگی نامه افراد موفق جهان را مطالعه کرده باشید متوجه می شوید که سحرخیزی برنامه ثابت همه آنها بوده است و در واقع یکی از رمزهای مهم در زندگی افراد موفق، سحر خیزی بوده است.

همه شما تایید می کنید که سحر خیزی اگرچه سخت و دشوار است اما برکاتی دارد که می تواند زندگی انسان ها را کاملا دگرگون کرده و از زمین تا آسمان متفاوت کند. هدف از این مقاله یادآوری و شرح فوایدی از برکات سحرخیزی است.

برکات سحرخیزی

در اسلام فواید زیادی برای سحر خیزی ذکر شده و احادیث و روایات زیادی از معصومین علیهم السلام برای این مضمون نقل شده است. یامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: «باکروا طَـلَبَ الرِّزقِ وَ الحَوائِجِ فَاِنَّ الغُدُوَّ بَرَکهٌ وَ نَجاحٌ»، «در پى روزى و نیازها، سحر خیز باشید؛ چرا که حرکت در آغاز روز، مایه برکت و پیروزى است.» (المعجم الاوسط، ج ۷، ص ۱۹۴، ح ۷۲۵۰)

سحر خیزی هم فواید دنیوزی دارد و هم فویاد اخروی که در این مطلب مواردی را برای شما عزیزان بیان می کنیم.

فواید و برکات سحرخیزی در دنیا

۱ـ خوش اخلاقی و گشاده رویی

سحر خیزی باعث خوش اخلاقی و گشایده رویی در فرد می شود چرا که وقتی کسی به سحر خیزی عادت می کند، این کار وضعیت فرد را از لحاظ سلامت جسمی و روحی تحت تاثیرات بسیار مثبتی قرار می گیرد و می تواند باعث ایجاد روابط صمیمی و گرم با خانواده و حضور گرم و مثبت در اجتماع گردد.

۲ـ داشتن آرامش روحی

فردی که سحرخیز باشد دارای آرامش روحی بیشتری است. قطعا چنین فردی از استرس و اضطراب کمتری برخوردار می شود و در برابر هر مساله ای از خود واکنش های شدید نشان نمی دهد و خیلی آرام و منطقی با مساله پیش آمده کنار می آید.

۳ـ پیشرفت در امور کاری

کسی که سر خیز باشد قطعا در کاهای روزمره خود پیشی می گیرد و تمام ارهای خود را منظم و دقیق انجام داده و به آنها به طور کامل رسیدگی می کند. بر همین اساس، یکی از برکات سحرخیزی این است که انسان کارهایش نظم پیدا می کند و در نتیجه موفق تر خواهد بود.

فرد سر خیز با پیشرفت در کاهای روزمره خود موفقیت ها و آرامش روحی بیشتری به دست می آورد.

۴ـ وسعت در رزق و روزی

سحر خیزی باعث افزایش فراوان رزق و روزی در زندگی می شود. شاید از قدیمی ها این جمله را شنیده باشید که می گویند برکت در رزق و روزی در سحر خیزی است.

فرد سحر خیز با نظم دقیق و آرامش روحی که از آثار سحر خیزی است کارهای روزه مرده خود را انجام می دهد و تلاش بیشتری در طول روز می کند و برنامه های خود را به طور بهتر و حساب شده تری به پیش می برد؛ همچنین این اقدام رضایت پروردگار و برکات خداوند را به دنبال دارد و در نتیجه فرد سحر خیز دچار فقر مالی و محرومیت از برکات الهی نخواهد شد.

سحر خیزی در رشد و رونق اقتصاد نیز موثر است. امروزه جامه ای که سحر خیز باشد دارای رشد و رونق اقتصادی است و چنین افرادی جامعه را به سوی پیشرفت اقتصادی و رشد صنعتی سوق می دهند. در واقع، پیشرفت اقتصادی یکی از برکات سحرخیزی به شمار می رود.

۵ـ کسب علم و مهارت و دانش

کسب علم و مهارت و دانش از جمله برکات سحرخیزی است. حتما این مله را از قدیمی ها شنیده اید که «سحر خیز باش تا کامروا باشی». بله! کسانی که سحرخیز هستند مهارت بیشتری در یادگیری و مباحث درسی خود دارند. تمامی بزرگان و دانشمندان سحر خیز بوده اند و سحر خیزی را رمز موفقیت خود دانسته اند چرا که صبح زود بهترین زمان یادگیری مباحث درسی است.

۶ـ آگاهی از اوضاع و اخبار روز

فرد سحر خیز با زود بیدار شدن می تواند از تمام اخبار و اوضاع مربوط به کشورها مطلع و با خبر شود. حال با دیدن تلویزیون یا خواندن روزنامه و یا دیدن شبکه های اجتماعی. در واقع صبح زود فرصت بسیار خوبی است تا انسان با فراغت بال سری به اخبار و مطاالب مهم روزانه بزند و به اصطلاح بفهمد که در دنیا چه خبر است. چنین فردی می تواند به راحتی در مسائل روز اظهار نظر کرده و وارد گفتگو با دیگران شود چرا که کاملا به اوضاع و احوال روز کشور و جهان مسلط است.

۷ـ زیبایی چهره و تناسب اندام

زیبایی چهره و تناسب اندام نیز یکی دیگر از برکات سحرخیزی است. کسی که سحر خیز است پوست سالم تر، شفاف تر و روشن تر از دیگران دارد، چرا که شب هنگام به موقع استراحت کرده و صبح زود هم بیدار شده است. از لحاظ پزشکی باید این نکته را بیان کنیم که سلول های پوستی و مسائل مربوط به سلامتی بدن در شب که ما خواب هستیم دچار تغییر و تحولاتی می شوند و فردی که شب زود بخواید و صبح ها زود بیدار شده و در واقع، سحر خیز باشد به مرور زمان تغییرات مثبتی را در پوست و اندام خود مشاهده می کند. در نتیجه یکی از برکات سحر خیزی شفاف شدن پوست و تناسب اندام می باشد.

۸ـ نظم بخشیدن به کارها

همانطور که می دانیم یکی از عوامل پیشرفت در هر فردی نظم بخشیدن به کارهای روزانه اوست. از سوی دیگر، یکی از عوامل نظم بخشیدن به کارها سحر خیزی است. فرد سحر خیز با برنامه ریزی دقیق و منظم به کارهای خود رسیدگی می کند و قدم به قدم کارهای خود را به دقت و رعایت همه جوانب انجام می دهد. نظر بخشیدن در کارها باعث ایجاد توانایی در خود فرد نیز می شود.

فواید و برکات سحرخیزی در آخرت

۱ـ شفاعت اهل بیت علیهم السلام

فردی که سحر خیز است و صبح ها قبل از انجام هر کار دیگری برای راز و نیاز و عبادت خداوند بلند می شود برکاتی را کسب می کند که شفاعت اهل بیت علیهم السلام یکی از مهم ترین آنها است.

کسی که در سحر عبادت می کند خلوص نیست بیشتری دارد و از عمق وجودش با خدای خود راز و نیاز می کند و به ائمه اطهار علیهم السلام توسط می کند. چنین فردی در آخرت نیز از شفاعت اهل بیت علیهم السلام برخوردار است و مورد توجه آن بزرگواران قرار خواهد گرفت و بخشی از گناهان او مورد شفاعت واقع خواهد شد.

۲ـ رهایی از خشم و غضب الهی و آمرزش گناهان

یکی از برکات سحرخیزی این است که انسان را از خشم و غضب خداوند دور نگه می دارد و خداوند را خشنود می کند. فرد سحر خیز روز خود را با عبادت خداوند آغاز می کند و معمولا به اکثر برنامه های شخصی و کاری و همچنین اموری مانند صله رحم و … می رسد. چنین فردی بسیار مورد توجه خداوند متعال است و خداوند توجه و عنایت ویژه ای به او می فرمایند.

۳ـ کاهش فشار قبر از برکات سحرخیزی

همان طور که قبلا گفتیم افراد سحر خیز مورد لطف و توجه خداوند بزرگ قرار می گیرند چون با سحر خیزی به عبادات خود رسیده اند و واجبات خود را انجام داده اند. از طرفی سحر خیزی باعث خوشرویی و خوش اخلاقی آنان با خانواده و افراد جامعه می شود. چنین فردی از فشار قبر در امان است و مورد لطف خداوند قرار خواهد گرفت.

چند حدیث درباره برکات سحرخیزی

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمورده اند: در پی روزی و نیازها سحر خیز باشید چرا که حرکت در آغاز روز مایه برکت و پیروزی است.

امام رضا علیه السلام نیز فرموده اند: «رزق خاصی برای بندگان تقسیم می شود که زمان آن بین الطلوعین است»

همچنین ایشان فرموده اند: « ملائکه ما بین طلوع سپیده صبح تا طلوع خورشید رزق انسان ها را سهمیه بندی می کنند»