بررسی دوباره‌ی حمله به میدان هوایی کابل؛ پنتاگون دستور مصاحبه با ۲۲ سرباز امریکایی را داد

  • انتشار: ۲۵ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 153137

فرماندهی مرکزی ارتش امریکا دستور مصاحبه با ۲۲ نفر از نظامیانی را داده است که در هنگام حمله‌ی انتحاری در میدان هوایی کابل حضور داشتند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این مصاحبه‌ها به‌دلیل اظهارات یکی از نظامیانی که در حمله‌ی میدان هوایی کابل زخمی شده بود و گفته که هرگز در مورد این حمله با ما مصاحبه نشده، صورت خواهد گرفت.

این نظامی افزوده است که ممکن بود او می‌توانست مهاجمان را متوقف کند.

این مصاحبه‌ها به این منظور انجام می‌شود که دیده شود آیا افرادی که در تحقیقات اولیه گنجانده نشده‌اند، اطلاعات جدید یا متفاوتی دارند.

آسوشیتدپرس نوشته است که مصاحبه‌ها احتمالا توسط منتقدان کنگره، عمدتا جمهوری‌خواه به‌عنوان مدرکی مبنی بر این‌که دولت علاوه بر مدیریت نادرست خروج، تحقیقات به‌هم‌ریخته درباره‌ی حمله انجام داده است.

برخی از خانواده‌های کشته‌شدگان و زخمیان هم شکایت کرده‌اند که پنتاگون به اندازه‌ی کافی در مورد بمب‌گذاری‌ای که منجر به کشته‌شدن ۱۷۰ افغانستانی و ۱۳ سرباز امریکایی شد، شفاف نبوده است.

تحقیقات فرماندهی مرکزی ایالات متحده در نوامبر ۲۰۲۱ به این نتیجه رسید که با توجه به بدترشدن وضعیت امنیتی در دروازه‌ی «ای‌بی‌گیت» میدان هوایی کابل به‌دلیل هجوم شهروندان افغانستان برای فرار، این حمله در سطح تاکتیکی قابل پیش‌گیری نبود.

این حمله دو سال پیش در ۲۶ آگست و در جریان عملیات تخلیه‌ی نیروهای امریکایی و ناتو و شهروندان آسیب‌پذیر افغانستان انجام شد و مسئولیت آن را گروه داعش برعهده گرفت.

چندی پیش در سالگرد حمله به میدان هوایی کابل، کوری میلز، نمایند‌ی جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا امریکا اعلام کرد که طرحی را به‌منظور استیضاح لوید آستین، وزیر دفاع آن کشور به کنگره‌ی ایالات متحده ارسال کرده است.

آقای میلز وزیر دفاع امریکا را به «کوتاهی آشکار» در انجام وظیفه متهم کرده بود.

لورین بوبرت، یک نماینده‌ی دیگر کنگره‌ی امریکا نیز در پستی در پلتفرم ایکس نوشته است که از طرح استیضاح وزیر دفاع آن کشور حمایت می‌کند.

او افزوده است: «باید برای خروج شرم‌آور از افغانستان که صدها نفر و ۱۳ امریکایی کشته شدند، پاسخ‌گویی وجود داشته باشد.»

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *