برخی از نمایندگان پارلمان، دوستم را به ملیشه سازی در شمال متهم می کنند

  • انتشار: ۹ جوزا ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 13388

برخی از نمایندگان ولایت بلخ در پارلمان ادعا می‌کنند که جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری در ولایات شمال دست به تعینات خود سرانه زده و در پی منافع حزب اش است.

فرهاد عظیمی نماینده مردم ولایت بلخ در پارلمان می‌گوید که افراد وفادار به عبدالرشید دوستم در ولایات فاریاب، جوزجان و سرپل ملیشه‌های مربوط به خودشان را در پوسته‌ها و تأسیسات نظامی دولتی جا بجا می‌کنند.

آقای عظیمی به رادیو آزادی گفت: در سرپل جوزجان و فاریاب این عمومیت دارد اینکه با استفاده از امکانات دولتی فقط تقویه یک جناح مشخص که هوادار جنرال عبدالرشید دوستم است صورت می‌گیرد ما نمونه را داریم در سرپل که پوسته و یا تأسیسات قطعه شاهراه منسوبین اش بیرون کشیده می‌شود و قطعات ملیشه غیر مسئول بنام خیزش مردمی در آنجا جابجا می‌شود.

فرهاد عظیمی در حالی این اظهارات را مطرح می‌کند که روز شنبه صلاح الدین ربانی رئیس حزب جمعیت اسلامی و وزیر خارجه افغانستان خطاب به رهبری حزب جنبش ملی اسلامی گفت که مشکلات خود را از راه زور نه بلکه از راه گفتگو با آنان حل نماید.

حدود ده روز قبل در درگیری میان برخی از قوماندانان جمعیت اسلامی و جنبش ملی اسلامی در ولسوالی المار ولایت فاریاب از هر دو جانب ده تن کشته شدند.

پس از این رویداد حکومت افغانستان بخاطر بررسی قضیه کمیسیونی را موظف کرد تا موضوع را به صورت همه جانبه پی گیری نماید.

اما مسئولان جنبش ملی اسلامی افغانستان این ادعا ها را به شدت رد می‌کنند که گویا جنرال دوستم در ولایات شمال در پی منافع حزبی اش است.

بشیر احمد ته ینج سخنگوی این حزب در صحبت بارادیو آزادی چنین گفت:

ادعای که صورت گرفته این از عدم معلومات کافی برخی کسانی است که در این باره صحبت می‌کنند تعینات و تقرری‌ها به اساس مشوره با شورای امنیت و ارگان‌های محلی افغانستان صورت گرفته و هیچ گونه نیازی برای ساختن ملیشه و در اختیار قراردادن امکانات نظامی بدست افراد غیر مسئول وجود ندارد.

در عین حال شماری از نمایندگان و بزرگان پنج ولایت شمال روز شنبه بخاطر اختلافات میان جمعیت اسلامی و جنبش اسلامی و مشکلات امنیتی در آن ولایات با رئیس اجرائیه ملاقات کردند.