برخی از اعضای تیم ملی کاراته بانوان کشور را ترک کردند

  • انتشار: ۳۰ سنبله ۱۴۰۰
  • سرویس: ورزشی
  • شناسه مطلب: 121139

برخی از اعضای تیم ملی کاراته بانوان کشور اعلام کردند که به دنبال تسلط طالبان بر افغانستان، مجبور شده‌اند کشور را ترک کنند.

شماری از ملی‌پوشان، داوران و رئیس کمیته بانوان فدراسیون ملی کاراته افغانستان از کسانی هستند که ۲۴ سنبله افغانستان را به مقصد پاکستان ترک کرده‌اند.

فاطمه اعتمادی، داور تیم ملی کاراته بانوان افغانستان به روزنامه اطلاعات روز گفت پس از آنکه طالبان ورزش زنان و دختران را خلاف ارزش‌های اسلامی دانست و ممنوع اعلام کرد، تصمیم گرفتند افغانستان را ترک کنند.

به گفته وی، تصمیم طالبان برای ممنوعیت ورزش زنان خلاف ارزش‌های انسانی، حقوق بشری، قوانین بین‌المللی و یک موضع گیری زن ستیزانه است و در هیچ کشور اسلامی، چنین محدودیت و برخورد تبعیض آمیزی در برابر ورزش بانوان وجود ندارد.

اعتمادی اضافه کرد که بانوان ورزشکار در پاکستان با دشواری‌های زیادی روبرو هستند و در یک وضعیت بی‌سرنوشتی، نگران آینده‌ شان می باشند.

آنها خواستار رسیدگی به شرایط زندگی‌شان از سوی جامعه بین‌الملل، مدافعان حقوق زنان، فدراسیون جهانی و آسیایی کاراته شده‌اند تا بتوانند دستاوردهای ورزشی‌شان را حفظ کنند.

این زنان همچنین از نهادهای بین‌المللی، سازمان‌های حامی حقوق زنان و نهادهای جهانی ورزشی، از جمله کمیته بین‌المللی المپیک و فدراسیون جهانی کاراته خواستند تا از آنها حمایت کنند.

گفتنی است که پیش از این خبرگزاری رویترز گزارش کرده بود که برخی از اعضای تیم ملی فوتبال زنان افغانستان نیز کشور را ترک کرده و به پاکستان رفته‌اند.

منبع: اطلاعات روز

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *