برای نخستین بار یک سرباز نفوذی دولت ۱۳ فرمانده کلیدی طالبان را کشت

  • انتشار: ۲۱ میزان ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 95503

یک سرباز نفوذی دولت افغانستان برای نخستین بار در جریان ۱۹ سال گذشته توانست ۱۳ تن از فرماندهان کلیدی طالبان را در ولسوالی ادرسکن ولایت هرات بکشد.

این سرباز نفوذی دولت اسماعیل نام دارد و دو شب پیش، ۱۳ تن از فرماندهان کلیدی طالبان را به بهانه اینکه شماری از سربازان اربکی را به آنها تسلیم می‌کند، در خانه‌ای در ولسوالی ادرسکن هرات جمع می‌کند.

گفته می‌شود پس از این که آنها در یک خانه جمع شدند، همه شان از سوی این سرباز نفوذی دولت افغانستان کشته شدند.

منابعی در دولت افغانستان که نمی‌خواهند نامی از آنها برده شود ضمن تایید این رویداد اعلام کردند که در ۱۹ سال گذشته، این نخستین‌بار است که یک سرباز دولتی توانسته است به درون طالبان رخنه کرده و ۱۳ تن از فرماندهان شان را بکشد.

این منابع همچنین می‌گویند که اسماعیل پس از کشتن فرماندهان طالب، زنده از منطقه فرار کرده و در حال حاضر در جای امنی به سر می‌برد.

از سویی دیگر، در نوار صوتی ای که به روزنامه‌ی صبح کابل رسیده است، طالبان نیز این رویداد را تایید کرده اند. در این نوار صوتی گفته می‌شود که اسماعیل از سربازان اربکی است و با آنها همکاری داشته است و دو شب قبل ۱۳ تن از فرماندهان را به بهانه تسلیم کردن شماری از سربازان دولتی کشته است.

اینکه یک سرباز دولتی توانسته است به درون طالبان رخنه کند و چندین فرمانده‌ی شان را به قتل برساند، یک رویداد بی سابقه است.  پیش از این طالبان همواره از این روش استفاده می‌کردند.