سرویس دیدگاه

طالبان

خشونت را باید کنار گذاشت

گروه‌ تال‌بان، باید بی‌درنگ خشونت و بهره‌گیری از قدرت عریان را در برابر غیر نظامیان، متوقف کنند. حمله به غیر نظامیان، مخالف تمام موازین اخلاقی، حقوقی، انسانی و اسلامی است.

حکمتیار

گلبدین حکمتیار از اخوانیسم تا فاشیسم

با گذشت زمان دیدگاه و رویکرد گلبدین کاملا دچار دگردیسی گردید. او در این دگردیسی از اندیشه سیاسی اخوانیزم و نهضت بین المللی اسلامی به یک فاشیست تنگ نظر و سوپر متعصب قومی تغییر جهت داد.

بزرگ‌ترین سوء تفاهم

من فکر می‌کنم بزرگ‌ترین سوءتفاهم در تاریخ افغانستان همین کسانی‌اند که دنبال تعامل با طالب اند. آقا! اگر تو سوءتفاهم نباشی، مگر نمی‌دانی که طالب اهل تعامل نیست – به خصوص با شیعیان افغانستان؟

افغانستان

آزموده را آزمودن خطاست

سیاست سرکوب و زمین سوخته، استراتژی حذف و تبعیض، حکم‌رانی برپایه نفرت، خشونت و کوچ جباری، بارها آزموده شده و محصول آن چیزی است که در شرایط فعلی آن را درو می‌کنیم و آن عقب‌ماندگی مفرط همگانی، گرسنگی مزمن، واگرایی همیشگی و آوارگی برای تمام فصول است.

مهاجران افغانستانی مقیم ایران و بار سنگین غم نان

اگر طرح معیشتی به هدف جبران گرانی‌ها برای مهاجران افغانستانی مقیم ایران در نظر گرفته نشود و یا مهاجرین خود، راه برون‌رفت از گرانی‌ها را جستجو نکنند، ادامه زندگی بر مهاجرین در ایران نه تنها بیش‌ازپیش مشکل می‌شود بلکه ممکن است که غیرممکن هم شود.

اتمر

اتمر و پروژه هایش

حنیف اتمر، چهره مرموز، نرم و اطلاعاتی است که همواره نقش کلیدی و برجسته ای در جهت تقویت پشتونیزم و تخریب اقوام غیر پشتون در افغانستان داشته است.

افغانستان

راه خوب با رهبران خوب میسر است

بدون شک افغانستان به سوی یک جنگ بزرگ روان است. معتقدم از درون این کوره آتش، رهبران صادق تری ظهور خواهند کرد. این رهبران راستین که مسلح به علم و اندیشه ی پاکتری هستند، شمع محافل سیاسی، نظامی و فرهنگی افغانستان نوین خواهند شد.