بحران کرونا در آلمان؛ وخامت وضعیت پناهجویان

  • انتشار: ۲۹ میزان ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 95883

 ادامه وضعیت بحرانی در آلمان به دلیل شیوع ویروس کرونا، یافتن مکانی برای اسکان و منبع درآمدی برای گذران زندگی را برای پناهجویان و مهاجران دشوارتر کرده ‌است.

به گزارش ایرنا، همه گیری کرونا علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن زندگی شهروندان عادی، آثار مخربی نیز بر وضعیت اقشار آسیب پذیر جامعه آلمان به ویژه مهاجران داشته است به طوری که بسیاری از آنها علاوه بر مواجهه شدیدتر با خطر بیماری کووید-۱۹، با چالش جدی تری برای یافتن محلی برای سکونت و شغلی برای امرار معاش خود و خانواده شان مواجه هستند.

این در حالی است که اوضاع در اردوگاه های اقامت پناهجویان نیز اسف بار است. پیش از این شبکه دویچه وله از وخامت اوضاع اقامتگاه‌های پناهجویان در این کشور خبر داد و اعلام کرد که ساکنان اقامتگاه‌های پناهجویی در بحران کرونا به شدت آسیب‌پذیرند.

این در حالی است که در وضعیت هشدار شیوع کرونا در سراسر آلمان، اردوگاه‌های پناهجویان نیز در معرض این بیماری قرار گرفته و تا کنون شماری از آنها قرنطینه شده‌اند. سازمان‌های حقوق بشری و حامی حقوق پناهجویان بارها انتقاد کرده اند که وضعیت این اقامتگاه‌ها مناسب حال پناهجویان نیست و ساکنان این مراکز حریم خصوصی ندارند. خصوصاً خطر شیوع ویروس کرونا در میان این مهاجران که در مراکز متراکم زندگی می‌کنند بیشتر است.

در همین حال دشواری های جذب نیروی خارجی در بازار کار آلمان موجب شده که مهاجران و پناهجویان جویای کار نتوانند در این شرایط بحرانی کار مناسبی یافته و یا شغل خود را حفظ کنند. در این رابطه «دانیل ترتسنباخ» عضو هیات مدیریت اداره کار آلمان به خبرگزاری د. پ. آ. گفته است که پناهنجویان کمتر آموزش دیده در زمان های بحران، آسان تر کار شان را از دست می‌دهند. در این کشور به خصوص فقدان مدرک آموزشی و آشنایی کمتر با زبان اغلب باعث از دست دادن کار می شود.

دولت آلمان طی دهه اخیر کوشیده است با اجرای برنامه هم پیوندی (Integration) زمینه های جذب مهاجران و پناهجویان به جامعه این کشور را فراهم کند. با این حال همه گیری کرونا این روند را نیز مختل کرده است. در این رابطه «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان روز دوشنبه در نشست هم‌پیوندی در برلین تاکید کرد که همه گیری کرونا نباید توجه به مراقبت از دیگران را تحت تاثیر قرار دهد.