بایدن و طولانی ترین جنگ امریکا در افغانستان/ اوباما اشتباه کرد، ترامپ ادامه داد!

  • انتشار: ۸ قوس ۱۳۹۹
  • سرویس: بین المللدیدگاه
  • شناسه مطلب: 99839

کمی قبل از معاون رئیس جمهور شدن، جو بایدن به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی سنای امریکا به افغانستان سفر کرد. بایدن هنگام بازگشت یک ارزیابی مختصری از اوضاع در افغانستان ارائه کرد که یک آشفتگی بزرگ را نشان می داد. اینک یک بار دیگر وقتی جو بایدن در تاریخ بیست جنوری سوگند ریاست جمهوری را یاد کند، متوجه خواهد شد که در افغانستان اوضاع تغییر چندانی نکرده است. بایدن خود را محصور در مشکلات جدی خواهد یافت.: کرونا، اقتصاد در حال چالش، یک فضای سیاسی مسموم که همه و همه میراث اشتباهات دونالد ترامپ می باشد.

در این میان اماا مشکل افغانستان و گیر افتادن امریکا در این کشور به طور خاص متوجه اوباماست.

در اولین جلد از خاطرات دوران ریاست جمهوری اش به نام «سرزمین موعود» وقتی صحبت از طولانی ترین جننگ امریکا در افغانستان به میان می آید، اوباما یک شکست خورده به تمام معنا معرفی می شود. اوباما جنگ را گسترش داد، زندگی های بیشتری را قربانی ساخت، صدها میلیارد دلار را هزینه نمود و بیش از هر زمان دیگری از موفقیت فاصله گرفت. کتاب اوباما نشان می دهد که وی یک منتقد سرسخت تلاش های امریکاست. وقتی اوباما رئیس جمهور شد، مقامات پنتاگون از او خواستند تا ۳۰ هزار سرباز بیشتر به افغانستان اعزام کند اما اوباما تمایلی به این کار نداشت. به گفته خود اوباما، افرادی که به او مشورت می دادند بخشی از نظامیان امریکایی بودند که بدون توجه به هزینه ها، مدت و درستی یا نادرستی خود را به اتمام ماموریتی که شروع شده بود می دانستند.

اوباما حجم کارها در افغانستان را درک کرده بود. وی در خاطرات خود می گوید:«نیاز داشتیم تا دولت کرزی برای حکومت داری و ارائه خدمات اساسی توسعه دهیم.»

نیاز بود تا نیروهای امنیتی و دفاعی و پلیس افغانستان را آموزش دهیم تا به آن اندازه از توان و تعداد برسند که بدون حمایت امریکا بتوانند امنیت مرزهای کشورشان را تامین نمایند.
اوباما تاکید می کند اگر پاکستان کمک به طالبان را قطع نکند، می دانستیم که تمام تلاش های امریکا برای ثبات بلند مدت در افغانستان مختوم به شکست می باشد.

اوباما اما باید می دانست که داشت برای یک اسب مرده جو می خرید.
خود اوباما می گوید:«برای او روشن شده بود که در بهترین سناریوی ممکن (اگر کرزی همکاری می کرد، پاکستان درست رفتار می کرد و رابرت گیتس، وزیر دفاع وقت امریکا اوضاع افغانستان را خوب توصیف می نمود)، بازهم به سه تا پنج سال تلاش سفت و سخت و هزینه صدها میلیارد دلار و قربانی کردن سربازان امریکایی بیشتری نیاز داشتیم.

اوباما همچنین استراتژی هایی که توسط ژنرال های امریکا پیشنهاد شده بود را رد کرد و دستور به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان داد. او ایده ملت سازی را نیز کنار گذاشت. اما تعداد سربازان امریکایی را سه برابر ساخت.

بهانه ای که اکنون اوباما می آورد این است که گزینه های دیگر بدتر بودند و اگر امریکا از افغانستان خارج می شد، دولت افغانستان سقوط می کرد و طالبان دوباره مسلط می شدند. این دیدگاه اما هم اکنون نیز وجود دارد و شرایط در افغانستان تفاوت چندانی نکرده است.
ترس غالب اوباما این بود که طالبان در صورت پیروزی و تسلط دوباره در افغانستان یک بار دیگر به القاعده مکان می دهند تا به امریکا حمله کند. اما اگر طالبان هیچ درسی نگرفته باشند، این نکته را به وضوع فهمیده اند که تسهیل تروریزم علیه امریکا یک استراتژی برد نیست.
امروزه، دولت کابل تنها بر یک سوم از مناطق کنترل دارد. در سال جاری علی رغم توافق نامه صلح امریکا با طالبان که در ماه فبروی امضا شد، آمار تلفات غیرنظامیان به دلیل حملات انتحاری و تهاجمی طالبان به شدت افزایش یافته است.

در ماه می، بازرس کل وزارت دفاع گزارش داد پاکستان همچنان به دادن پناهگاه و حمایت از طالبان و دیگر گروه های شبه نظامی مرتبط به این گروه ادامه می دهد.

از سال ۲۰۰۹ تاکنون چیز مهمی تغییر نکرده است. در سال های ریاست جمهوری اوباما ولی بیش از ۱ هزار و ۷۰۰ پرسنل خدماتی امریکا در جنگ افغانستان جان هایشان را به خاطر ماموریت خطیر اما بیهوده از دست دادند و آمار سربازان کشته شده امریکایی در افغانستانن به سه برابر زمان ریاست جمهوری بوش رسید.

اوباما عملکرد بهتری می توانست داشته باشد اگر به مشورت معاون خود گوش می کرد: بایدن با اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان در سال ۲۰۰۹ مخالف بود. در سال ۲۰۱۵ و قبل از ترک کاخ سفید، اوباما باید تصمیم می گرفت که برنامه خروج سربازان امریکایی از افغانستان را عملی می کند یا خیر! بایدن دستاوردهای کمی در هزینه های بیشتر و به کشتن دادن سربازان بیشتر می دید. اوباما ولی به ماندن در افغانستان رأی داد (تصمیمی که احتمالا در جلد دوم خاطرات ریاست جمهوری اش به آن اشاره خواهد کرد).
ترامپ نیز حداقل تا این لحظه همان کار مشابه را انجام داده است.

اوباما که تمام دلایل بیهوده بودن این جنگ را می دانست اما شجاعت شک و تردیدهایش را نداشت. بنابراین، بایدن نیز با گزینه های ناخوشایند مشابه روبرو خواهد شد. تنها تفاوت بایدن و اوباما این است که بایدن مدت هاست درک بهتری از اشتباهات امریکا دارد. در بحث داخلی سال ۲۰۱۵ دولت، نیویورک تایمز به نقل از بایدن گزارش داد که افغانستان فارغ از مدت حضور امریکا بالاخره به آشوب سقوط می کند. بنابراین مهم نیست که فردا افغانستان را ترک کنیم یا ده سال دیگر.

منبع