بایدن: با تهدیدهای ناشی از ایران و کوریای شمالی مقابله می کنیم

  • انتشار: ۹ ثور ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 111723

در متن سخنرانی بایدن که توسط کاخ سفید منتشر شد، آمده است: در مورد برنامه های هسته ای ایران و جمهوری دموکراتیک خلق کره که تهدیدی جدی برای امنیت آمریکا و امنیت جهانی است ، ما با متحدان خود همکاری نزدیک خواهیم کرد تا از طریق دیپلماسی و مهار قاطع با تهدیدات ناشی ازایت دو کشور مقابله کنیم.

این درحالی است که امروز اعلام شد مقام‌های کنونی و پیشین دولت آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند که واشنگتن برای ترغیب ایران به بازگشت به تعهدات برجامی، قصد دارد از برخی تحریم‌های سخت دوران ترامپ عقب بنشیند.

بر اساس این گزارش، مقام‌های دولت بایدن هنوز درباره اینکه چه تحریم‌هایی به عقب برگردانده خواهد شد، اظهار نظر نکرده‌اند اما می‌گویند که برای برداشتن تمام تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای آماده هستند.

به نوشته اسپوتنیک، از  سوی «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیشتر تاکید کرده بود: «اگر آمریکا می‌خواهد به برجام برگردد، باید کلیه تحریم‌ها را بردارد و فهرست تمامی تحریم‌ها را ارائه دهد. طبق برجام وظیفه آمریکاست که کلیه تحریم‌ها را اولاً اعلام کند و ثانیاً بردارد و این سیاست غیرقابل تغییر ماست. ».