بازگشت بیش از ۴۲۹ هزار مهاجر از ایران

  • انتشار: ۲۱ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهاجرین
  • شناسه مطلب: 91560

به نقل از العربیه، سازمان بین‌المللی مهاجرت به تازگی با نشر اعلامیه‌ای نوشت، طی سال جاری میلادی ۴۲۹ هزار و ۶۳۲ مهاجر از ایران به افغانستان بازگشته اند.

در این اعلامیه آمده، مهاجرین افغانستانی از تاریخ اول ژانویه الی ۸ اوت امسال از ایران بازگشت کرده‌اند که روند بازگشت مهاجرین از ایران در مقایسه به هفته گذشته ۲۹ درصد کاهش یافته است.

براساس این اعلامیه، مهاجرین افغان از طریق مرزهای نیمروز و اسلام قلعه وارد افغانستان شدند و سازمان بین‌المللی مهاجرت در جریان هفته گذشته به صدها تن از مهاجرین بدون اسناد کمک‌های بشردوستانه کرد.

در این اعلامیه به بازگشت مهاجرین افغانستانی از پاکستان نیز اشاره شده و آمده است، طی هفت‌ونیم ماه سال جاری یک هزار و ۹۶۳ مهاجر از پاکستان بازگشت کرده‌اند.

گفتنی است که بازگشت هزاران مهاجر افغان از ایران به افغانستان در شرایطی صورت می‌گیرد که در سال جاری دو حادثه مرتبط به مهاجرین افغان در ایران رخ داد که پس از گذشت یک‌ونیم ماه از حادثه به رودخانه انداختن مهاجرین افغان توسط نیروهای ایرانی، حادثه دیگری که تیراندازی نیروهای انتظامی ایران به موتر حامل پناهجویان افغان در شهر یزد بود رخ داد که در این تیراندازی موتر یادشده حریق شده و در نتیجه سه افغان بر اثر جراحات و سوختگی جان باختند و شماری نیز زخم برداشتند.