بازگشایی در‌های مسجدالحرام به روی نمازگزاران

  • انتشار: ۲۷ میزان ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 95708

به نقل از رویترز، تلویزیون دولتی عربستان سعودی اعلام کرد که به شهروندان و ساکنان خود در داخل این کشور اجازه می‌دهد تا در مسجد الحرام نماز بخوانند.

پیش از این محدودیت‌هایی در مسجد الحرام برای مقابله با شیوع کووید-۱۹ اعمال شده بود.

عربستان سعودی همچنین در‌های مسجدالحرام را از ۱۳میزان به روی نخستین گروه از عمره‌گزاران باز کرد. مراسم عمره از از اوایل مارس ۲۰۲۰ (حوت ۹۸) در چارچوب اقدامات پیشگیرانه در برابر گسترش ویروس کرونا تعلیق شده بود.

عربستان پس از آن‌که مراسم حج تمتع را با حضور محدود ۱۰ هزار زائر مقیم در این کشور برگزار کرد، سپس تصمیم گرفت مراسم عمره را که عملی مستحب است به صورت تدریجی و ابتدا با گروهی از زائران مقیم در این کشور، از سر بگیرد.

عربستان در صورت تایید کم شدن خطر ویروس کرونا، اجازه ورود اتباع خارجی را صادر می‌کند و شهروندان عربستانی به همراه زائران خارجی امکان انجام عمره مفرده و ادای نماز‌های پنج‌گانه در مسجدالحرام را خواهند داشت. وزیر حج عربستان پیش‌بینی کرده ظرفیت عمره‌گزاران در این مرحله روزانه به ۲۰ هزار نفر برسد و جمعیت نمازگزاران روزانه تا ۶۰ هزار نفر افزایش یابد.

وزارت کشور عربستان همچنین اعلام کرد زمانی که مراجع ذی‌صلاح نابودی کامل این ویروس را تایید کنند در این دوره جمعیت عمره‌گزاران و نمازگزاران به نسبت ۱۰۰ درصد ظرفیت مسجدالحرام در مکه و مسجد النبی (ص) در مدینه خواهد رسید.