ایکائو: ایران تحقیقات در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی را تسریع کند

  • انتشار: ۱۷ عقرب ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 97160

سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) از ایران خواست تحقیقات خود درباره سقوط بوئینگ ۷۳۷ اوکراین در حوالی تهران را تسریع کند.

به نقل از اسپوتنیک، این سازمان در بیانیه ای که روز جمعه منتشر شد علام کرد : شورای ایکائو امروز (۶ نوامبر) از جمهوری اسلامی ایران خواست که تحقیقات در مورد حادثه مربوط به سقوط  دلخراش پرواز PS752 هواپیمایی بین المللی اوکراین در ۸ ژانویه سال جاری را تسریع کند. ایکائو یادآور شد این تحقیقات طبق استانداردهای بین المللی باید تا  ۱۲ ماه پس از چنین حوادثی به پایان برسد.

یاد آوری میکنیم هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی بین المللی اوکراین ۸ ژانویه ، چند دقیقه پس از پرواز از فرودگاه تهران سقوط کرد. ۱۷۶ نفر از جمله  شهروندان افغانستان ، آلمان ، ایران ، کانادا و اوکراین و همچنین شهروندان انگلیس و سوئد کشته شدند. ۱۱ ژانویه ، ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعتراف کرد که هواپیما به اشتباه توسط خدمه پدافند هوایی این کشور سرنگون شده است.

پیشتر اوکراین  اطلاع داده بود  ایران آماده است مسئولیت کامل این واقعیت را که یک بوئینگ مسافربری ۷۳۷-۸۰۰ شرکت هواپیمایی بین المللی اوکراین را سرنگون کرده ، به عهده خود بگیرد.

دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه اوکراین سخنان یوگنی ینین ، معاون وزیر امور خارجه این کشور در مورد دیدار وی با منوچهر مرادی ، سفیر ایران در اوکراین را نقل کرده بود که گفت: ” آمادگی ایران برای بر عهده گرفتن مسئولیت کامل سرنگونی هواپیمای اوکراینی و همچنین اراده سیاسی رهبری ایران برای حل و فصل نهایی و عادلانه همه مسائل مربوطه، وقوع  تحولات مثبت در جریان مذاکرات در این خصوص در تهران را تأیید می کند”.