ایندیپندنت: انگلستان طی 5 سال بیشتر از 7 میلیارد پوند انواع سلاح به رژیم های سرکوبگر فروخته است

  • انتشار: ۱۵ سنبله ۱۳۹۵
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 15456

نشریه انگلیسی ایندیپندنت، در گزارشی که روز گذشته به نشر رسانده است گفته است که انگلیس از سال 2010 تا سال 2015 بیشتر از 7.9 میلیارد پوند انواع سلاح به کشورهایی که ناقض حقوق بشر شمرده می‌شوند از جمله عربستان و بحرین ، فروخته‌ است.

نشریه ایندیپندنت در گزارش خود با بیان اینکه انگلیس هم ‌اینک بعد از آمریکا دومین فروشنده بزرگ سلاح در جهان است، گفت که بخش اعظم تسلیحات انگلیسی در طی یک دهه گذشته راهی حوزه خاورمیانه از جمله کشورهای سرکوبگری چون عربستان شده است.

ایندیپندنت افزود: براساس آمار جمع‌آوری‌شده توسط وزارت تجارت و سرمایه‌گذاری انگلیس، این کشور طی ده سال گذشته بیشتر از روسیه، چین و فرانسه سلاح فروخته است.

این نشریه افزود: این نهاد دولتی در گزارش که در تابستان امسال منتشر کرد، گفت که انگلیس در حال حاضر یکی از موفق‌ترین صادرکنندگان تسلیحات دفاعی جهان است و به‌ طور میانگین در طی ده سال گذشته در رده دوم جهانی قرار داشته است.

ایندیپندنت گفت: براساس آمارهای رسمی، از سال 2010 میلادی تاکنون، دو سوم از تسلیحات انگلیسی به کشورهای حوزه خاورمیانه فروخته ‌شده و همین امر به درگیری‌های خونین در این منطقه بیش‌ از پیش دامن زده است.

به نوشته این نشریه، انگلیس از سال 2010 میلادی تاکنون، به 51 کشور سلاح فروخته است که 39 تای آنها در زمره کشورهایی هستند که در رده‌بندی سازمان ‘خانه آزادی’ و از نظر سازمان دیده‌بان حقوق بشر، غیر آزاد شمرده می‌شوند و یا ناقض حقوق بشر می‌باشند.

ایندیپندنت افزود: نهادهای ناظر بر صدور مجوز سلاح انگلیس بیان کرده‌اند که آنها درگذشته مجوزهای صادرات سلاح برای برخی کشورهای از جمله روسیه لغو کرده‌اند این در حالی است که دولت انگلیس تاکنون درخواست‌های صورت گرفته برای متوقف کردن فروش سلاح به رژیم‌های سرکوبگری همانند عربستان سعودی که به دلیل حملات نظامی‌اش در یمن متهم به جنایت جنگی شده، نادیده گرفته است.

این نشریه افزود: هم پارلمان اروپا و همه کمیته توسعه بین‌الملل مجلس عوام ،خواهان متوقف شدن صادرات سلاح به عربستان به‌عنوان یک رژیم مستبد شده‌اند اما دولت انگلیس می‌گوید شواهدی درخصوص جنایات جنگی سعودی‌ها در دست ندارد.

به نوشته این نشریه، براساس تجزیه و تحلیل مشترک صورت گرفته توسط ایندیپندنت و کارزار علیه تجارت سلاح، از سال 2010 تا 2015 میلادی، انگلیس 10 میلیارد دالر مجوز فروش سلاح برای رژیم‌هایی که از نظر سازمان ‘خانه آزادی’ غیرآزاد شمرده می‌شوند همانند چین، عمان و ترکمنستان صادر کرده است.

نشریه آبزرور نیز اخیرا فاش کرد که انگلیس در سال 2015 میلادی با مجوز فروش بیش از 3 میلیارد پوند سلاح به رژیم‌های سرکوبگری چون عربستان سعودی، بحرین و بروندی موافقت کرده است.

آبزرور عنوان کرد که دولت انگلیس در سال گذشته میلادی برای 30 کشور جهان مجوز فروش سلاح صادر کرده که 21 کشور براساس اعلام وزارت خارجه انگلیس متهم به نقض حقوق بشر بوده‌اند.

این نشریه بابیان اینکه عربستان سعودی، بحرین، بروندی، مصر و مالدیو ازجمله کشورهایی هستند که انگلیس به آنها سلاح فروخته است، عنوان کرد عربستان متهم به جرائم جنگی در یمن است و رژیم‌های بحرین و مصر نیز متهم به سرکوب اعتراضات صورت گرفته در این دو کشور متعاقب بهار عربی هستند

این نشریه افزود: انگلیس که بعد از آمریکا دومین صادرکننده بزرگ سلاح در جهان شمرده می‌شود ، در سال گذشته میلادی مجوز فروش سلاح به ارزش 7.7 میلیارد پوند به تصویب رسانده است .

در اثر حملات عربستان و متحدینش علیه یمن در بیش از یکسال گذشته, تاکنون هزاران یمنی از جمله صدها زن و کودک شهید یا زخمی شده و ده ها هزار نفر نیز آواره شده اند و به تأسیسات زیربنایی، خدماتی و درمانی این کشور آسیب های جدی وارد شده است.