ایران ۸ روز پس از آزمایش موشک بالستیک از سوی فرانسه به آن واکنش نشان داد

  • انتشار: ۱ سرطان ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 88353

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به آزمایش موشک بالستیک فرانسه که هشت روز پیش انجام شد، گفت: «پاریس نباید تعهدات بین المللی خود وفق ماده شش ان. پی.تی و بیانیه کنفرانس‌های بازبینی ان. پی. تی را نادیده بگیرد.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران در اظهارات خود پاریس را به رعایت کامل تعهدات بین المللی خود در حوزه خلع سلاح هسته ای فرا خواند.

به نظر می‌رسد اظهار نظر تهران در این موضوع بی ارتباط با واکنش‌های اخیر فرانسه، بریتانیا و آلمان درباره تعهدات ایران در برجام و تصویب قطعنامه پیشنهادی این سه کشور در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نباشد.

شورای حکام آژانس انرژی اتمی، روز جمعه ۱۹ ژوئن (۳۰ جوزا) با ۲۵ رای موافق، ۷ رای ممتنع و ۲ رای مخالف به قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی، آلمان و فرانسه و بریتانیا، رای مثبت داد.

این قطعنامه از ایران خواسته است تا بدون اتلاف وقت بیشتر با بازرسان آژانس همکاری کند و به آن‌ها اجازه دسترسی به مراکز مشکوک به فعالیت هسته‌ای را بدهد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران در واکنش به انجام آزمایش موشک بالستیک از سوی فرانسه همچنین افزود: «تسلیحات هسته‌ای تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی است و نوسازی و آزمایش چنین تسلیحاتی موجب تضعیف و سست کردن NPT به‌عنوان سنگ بنای رژیم بین المللی خلع سلاح و عدم اشاعه هسته‌ای است.»

فرانسه در تاریخ ۱۲ ژوئن (۲۳ جوزا) از طریق یک زیردریایی هسته‌ای، موشک بالستیک راهبردی ام۵۱ را شلیک و آزمایش کرد.

به گزارش یورونیوز؛ موشک ام‌۵۱ M51 یک نوع موشک بالستیک قاره‌پیمای فرانسوی است که از زیردریایی شلیک می‌شود. این موشک بیش از ۱۰ هزار کیلومتر برد دارد و می‌تواند تا ۱۰ کلاهک هسته‌ای را با خود حمل کند.